עימות המתמודדים הרפובליקנים: טראמפ מותקף, פיורינה זוכה למחיאות כפיים

בפעם השנייה התייצבו המועמדים לנשיאות מהמפלגה הרפובליקנית זה מול זה לעימות טלוויזיוני, שבמהלכו לא הפסידו הזדמנות לעקוץ אחד את שני. בין הנושאים שהועלו: הגרעין האירני, הכלכלה האמריקנית ומדיניות ההגירה

האמריקנים מעלים הילוך במרוץ לנשיאות ארצות הברית ב-2016: המועמדים מהמפלגה הרפובליקנית ובראשם המיליארדר דונלד טראמפ התייצבו לעימות טלוויזיוני בפעם השנייה, שם לא החמיצו הזדמנות לתקוף ולעקוץ זה את זה בנוגע לעמדותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שבעימות הקודם התמקדו בענייני פנים אמריקנים, הפעם דאגו המנחים לשאול את המתמודדים לתואר האיש החזק בעולם על מדיניות החוץ של ארה"ב. ראשון להכות היה כמובן דולנד טראמפ שאמר כי צריך להחזיר את הכבוד לארה"ב, "היום אנחנו לא מקבלים כבוד ולא מסתדרים עם אף אחד. אני יודע להסתדר עם אנשים כמו פוטין".

המתמודד מרקו רוביו זכה למחיאות כפיים כשטען שממשל אובמה מזניח את המזרח התיכון לידיו פוטין. לדברים הללו הצטרפה גם קרלי פיורינה, מנכ"לית HP לשעבר, שטענה כי "רוסיה כרגע היא שחקן רע. אני אחזק את תכנית הטילים, נחזק את בני הברית שלנו". בן קרסון, שמתמודד על המקום בבית הלבן לאחר שזנח את בית החולים טען: "אנחנו חייבים להבין שהמלחמה עכשיו היא נגד אנשי ג'יהאד קיצוניים. זה איום על הדורות הבאים".

בוש: הממשל זנח את ישראל

במהלך העימות עלה תפקוד הממשל בנושא הגרעין האירני, אז ניצל המתמודד טד קרוז את ההזדמנות בכדי לתקוף את הנשיא הנוכחי. "האיום החמור ביותר על ארה"ב הוא איום הגרעין האירני", טען. "העסקה הזו רק מעודדת את אירן להשיג נשק גרעיני. אם אהיה בתפקיד, ביום הראשון שלי בתפקיד אקרע לגזרים את ההסכם עם אירן".

השמרן שמזנב בטראמפ. ד"ר קרסון (רויטרס)

ג'ב בוש מצדו התייחס לזווית הישראלית וטען כי "הממשל הנוכחי זנח את ישראל, אנו צריכים להחזיר את הביטחון של ישראל שתרגיש שאנו שומרים עליה". מייק האקבי השיב לו: "אנחנו מחזקים את אירן ומעמידים היום את ישראל בסכנה. אירן מאיימת על התרבות המערבית, היא תומכת בארגוני טרור. אנו צריכים להבטיח שהנשיא הבא יבטל את הסכם הגרעין עם אירן".

"התנצל בפני אשתי"

אם לשפוט על פי מחיאות הכפיים, קרלי פיורינה זכתה באהדת הקהל, בזמן שבוש וטראמפ החליפו עקיצות ובן קרסון התבטא בזהירות שלא אפיינה את המועמדים האחרים. פיורינה עצמה התייחסה לאמירה הפוגענית ששיגר טראמפ כלפיה בשבוע שעבר. "כל הנשים במדינה שמעו מה הוא אמר", טענה. טראמפ מצדו טען כי בכהונתו ידאג לנשים וכי הוא מכבד אותן. בהמשך התייחסה פיורינה גם ליריבה מהמכנה הדמוקרטי הילארי קלינטון ואף כינתה אותה - "שקרנית".

באופן טבעי, גם נושא היחס למהגרים בארצות הברית עלה במהלך העימות על ידי המועמדים. טראמפ הצהיר ש"יבנה חומה שתעבוד, שתבלום את ההגירה. אין לנו כרגע גבול". ג'ב בוש, אחיו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, קרא לטראמפ להתנצל בפני אשתו בנוגע לאמירותיו נגד מהגרים. טראמפ כמובן סירב.

ביטא פעם קול אחר. כריס כריסטי (רויטרס)

בין לבין ניסו המתמודדים לחזק את תדמיתם בקרב על הנשיאות. קרלי פיורינה יצאה נגד הממשל, טראמפ שב והזכיר שהוא מיליארדר שרוצה להפוך את אמריקה לעשירה, ובוש שב וחזר על כך המאה הקרובה תהיה יוצאת דופן עבור אמריקה.

במהלך העימות התבקשו המועמדים להתייחס גם לסוגיית הלגליזציה של שימוש בקנאביס בארצות הברית. בזמן שפיורינה טענה כי היא מתנגדת ללגליזציה מלאה, ג'ב בוש הודה "לפני ארבעים שנה - עישנתי מריחואנה. אמא שלי לא מרוצה מזה, אבל הנה אני אומר זאת".