ברכה לחג מאירן: "מייחל לשלום והבנה"

ציוץ של שלום מטהרן: הנשיא האירני בירך את היהודים לרגל השנה החדשה, והביע תקווה שהמוצא המשותף יגשר ויוביל להבנה הדדית. לפני שנתיים פורסמה ברכה דומה ואז הוכחשה ונמחקה - האם גם הפעם?

ציוץ ידידותי? נשיא אירן רוחאני (רויטרס)

מסר מפויס מאירן או הצגה לטובת יחסי ציבור? נשיא אירן חסן רוחאני פרסם היום (ראשון) ברכה בעמוד הטוויטר שלו לרגל השנה העברית החדשה. הנשיא האירני ביקש לאחל ליהודים שנה טובה וקרא לגשר בין העמים - בפנייה ישירה מעל ראשה של הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הלוואי שהשורשים האברהמיים המשותפים שלנו יעמיקו את הכבוד ההדדי, השלום וההבנה ההדדית", כתב רוחאני בעמוד הטוויטר הרשמי שלו. לציוץ צורפה תמונה של מתפללים יהודים באירן.

ברכת השנה הטובה של רוחאני, היום

גם לפני שנתיים פורסמה ברכה בדומה בעמוד הטוויטר של רוחאני - אלא שאז הכחישו באירן כי המסר נכתב מטעמו והציוץ נמחק. "כעת שהשמש עומדת לשקוע מעל טהרן, אני מאחל לכל היהודים, ובמיוחד ליהודים באירן, ראש שנה מבורך", כתב אז רוחאני.

לציוץ, שקיבל אלפי שיתופים, צירף הנשיא רוחאני תמונה של יהודי מתפלל בבית הכנסת בטהרן, כשהוא עטוף בטלית ותפילין. נתניהו השיב לרוחאני אז: "אינני מתרשם מברכות שיוצאות מפיו של משטר שמאיים להשמיד את מדינת ישראל".

הציוץ של רוחאני ב-2013 (מתוך טוויטר)

בכיר אירני: גילינו מצבור עצום של אורניום

עלי אכבר סאלחי, יו"ר הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, דיווח רק אתמול כי ארצו מצאה מרבץ אורניום עצום ותתחיל לחלץ ממנו חומר רדיואקטיבי.המידע החדש עלול להדיר שינה מעיניהם של גורמים רבים במערב, מאחר שמדובר בחומר הדרוש לתכנית הגרעין האירנית.

בעבר העריכו מומחים במערב כי לאירן היצע נמוך מדי של אורניום, ושבמוקדם או במאוחר לא תהיה למדינה ברירה אלא לייבא את חומר הגלם הדרוש לתכנית הגרעין שלה. העובדה שכעת אירן יכולה להפוך לעצמאית יותר צפויה להגביר את הפיקוח הבינלאומי מצד המעצמות - שרק לפני כחודשיים חתמו על הסכם הגרעין עם נציגי הרפובליקה האסלאמית.

במסיבת עיתונאים בארצו, אמר עלי אכבר סאלחי כי הוא עדיין לא יכול לחשוף את כמות עתודות האורניום שנמצאו, אך שהתגלית גורמת לו לחוש ביטחון רב באשר למאגרים. לדברי יו"ר הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, חיפוש מצבורים נוספים של אורניום יימשך בארבע השנים הקרובות, לאחר שכשני שלישים מהמדינה כבר נסקרו.