אירן: התגלה מרבץ עצום של אורניום

כחודשיים בלבד לאחר הסכם הגרעין בין אירן למעצמות, הודיעו ברפובליקה האסלאמית על מציאת החומר, הדרוש לתכנית הגרעין של המדינה. במערב מעריכים כי יידרש כעת פיקוח הדוק יותר מכפי שתוכנן מראש

אירן גילתה מרבץ אורניום עצום במרכז המדינה ובקרוב תתחיל לחלץ ממנו את החומר הרדיואקטיבי - כך הודיע עלי אכבר סאלחי, יו"ר הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית. המידע החדש עלול להדיר שינה מעיניהם של גורמים רבים במערב, מאחר שמדובר בחומר הדרוש לתכנית הגרעין האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת    

בעבר העריכו מומחים במערב כי לאירן היצע נמוך מדי של אורניום, ושבמוקדם או במאוחר לא תהיה למדינה ברירה אלא לייבא את חומר הגלם הדרוש לתכנית הגרעין שלה. העובדה שכעת אירן יכולה להפוך לעצמאית יותר, צפויה להגביר את הפיקוח הבינלאומי מצד המעצמות - שרק לפני כחודשיים חתמו על הסכם הגרעין עם נציגי הרפובליקה האסלאמית.

במסיבת עיתונאים בארצו, אמר עלי אכבר סאלחי כי הוא עדיין לא יכול לחשוף את כמות עתודות האורניום שנמצאו, אך שהתגלית גורמת לו לחוש ביטחון רב באשר למאגרים. לדברי יו"ר הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, חיפוש מצבורים נוספים של אורניום יימשך בארבע השנים הקרובות, לאחר שכשני שלישים מהמדינה כבר נסקרו.

הצהרה מטרידה, סלחי (רויטרס)

אנליסטים מהמערב טענו בשנים האחרונות כי אירן קרובה לסיום מאגרי "העוגה הצהובה" - האורניום הגולמי - ושכרייה במכרות מקומיים לא משתלמת כלכלית למדינה, שתיאלץ לייבאו באמצעות מנגנון מפוקח עליו סוכם בעסקת הגרעין. על פי סאלחי, עבודות הכרייה צפויות להתחיל כבר בחודשים הקרובים.