עד לסוף השנה: עוד מיליון סורים יהפכו לפליטים

בכיר באו"ם מזהיר כי מלחמת האזרחים המשתוללת במדינה עלולה לגרום למיליון בני אדם נוספים להפוך לפליטים עד לתום השנה. "רבים מהם ינסו להגיע לאירופה". בגרמניה נערכים להגעת עוד 40 אלף בני אדם בסוף השבוע

עוד מיליון פליטים (רויטרס)

גל הפליטים שנמלטים מפני מלחמת האזרחים בסוריה לא צפוי להיחלש וכמיליון בני אדם נוספים צפויים להפוך לפליטים עד סוף השנה - כך מעריך היום (שבת) בכיר באו"ם בריאיון מיוחד לסוכנות הידיעות רויטרס. לטענתו, רבים מהם צפויים להתדפק על שערי אירופה בחודשים הקרובים, בדרך לאחד המשברים החמורים ביותר שחוותה היבשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יאקוב אל-הילו, פעיל הומינטרי מטעם האו"ם לסוריה, קרא למעורבות משמעותית יותר של מדינות העולם לנעשה במדינה כמו גם לסיוע בינלאומי מוגבר לפליטים. הוא אף הזהיר כי החורף הקרוב, שצפוי להיות קשה במיוחד, עלול לגבות קורבנות רבים. "בלי צעדים רציניים יותר לפתרון המשבר, הרכבת האנושית מסוריה תמשיך לנסוע בחודשים הקרובים".

מאז שנת 2011 נהרגו בקרבות בסוריה כ-250 אלף בני אדם, כארבעה מיליון נמלטו מהמדינה וכ-7.6 מיליון בני אדם מוגדרים כעת כעקורים בתוך ארצם. בחודשים האחרונים הגיעו מאות אלפים בדרכים שונות לאירופה ולטענת הבכיר - הסוף עוד רחוק: "אירופה עלולה לעמוד בפני משבר בסדר גודל הדומה למשבר שבפניו עמדה בשנות ה-50, לאחר מלחמת העולם השנייה".

סוריה, ארכיון (רויטרס)

"מיליון בני אדם נאלצו כבר לעזוב, ועל פי התחזיות צפויים מיליון נוספים לעזוב את סוריה או להפוך לפליטים בתוך ארצם אם האלימות תימשך", הוסיף אל-הילו. "רבים מהם יגיעו בסופו של דבר לאירופה, וזאת מכיוון שהמדינות אליהן נמלטו עד כה - לבנון, ירדן, עירק, טורקיה ומצרים - מגיעות גם הן לנקודת השבירה שלהן ואינן מסוגלות לקבל אליהן פליטים נוספים". לטורקיה הגיעו עד כה 1.9 מיליון פלטים, 1.1 מיליון הגיעו ללבנון וכ-630 אלף בני אדם נמלטו לירדן.

40 אלף פליטים נוספים יגיעו לגרמניה

בתוך כך, נערכות הרשויות בגרמניה להגעתם של כ-40 אלף פליטים נוספים עד מחר, מספר כפול מזה שהגיע בימים האחרונים. שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר אמר כי כ-4,000 חיילים נמצאים בכוננות.

פליטים בדרכם מהונגריה לאוסטריה (רויטרס)

גם הפעם, כמו בפעם הראשונה, רוב הפליטים צפויים להגיע למינכן. עם זאת, עד לשעות הצהריים היום לא נראו בתחנות הרכבות מספרים גדולים של פליטים.