"המתקן הכי סודי של אירן יהיה תחת פיקוח מערבי"

דיפלומטים מערביים המעורים בהסכם שנחתם בין אירן למעצמות טוענים בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי מדענים של סבא"א יפקחו על הפעילות בכור בפרצ'ין – וכי האירנים לא יעשו זאת בעצמם, כפי שדווח בחודש שעבר. מדובר במתקן שדווח כי שימש את האירנים לפיתוח נשק גרעיני - ונחשב לסודי ביותר בתכנית הגרעין האירנית

פקחים של סבא"א יפקחו על הפעילות בכור? (חדשות 2)

מסר מרגיע למתנגדי הסכם הגרעין? דיפלומטים מערביים המעורים בהסכם שנחתם בין אירן למעצמות טוענים היום (שבת) כי פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יפקחו על הפעילות בכור בפרצ'ין - מתקן ששימש את האירנים, כך על פי דיווחים שונים בעבר, לפיתוח נשק גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

לדברי הפקחים, מדענים של סבא"א יהיו נוכחים בכור בפרצ'ין בזמן שמדענים אירניים יקחו דגימות מהאתר. המדענים האירנים אמנם יהיו אלה שייקחו את הדגימות, כך טוענים הדיפלומטים המערביים בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס, אך פקחים של סבא"א יהיו נוכחים לצדם בזמן הפעולה - כשהם מלווים בצוותי צילום.

הכור בפרצ'ין (פליאד - אירבוס דיפנס)

לטענת הדיפלומטים, הבקיאים בפרטי ההסכם שנחתם בין אירן למעצמות לפני כחודשיים, ההסדר הנוכחי הוא תוצאה של משא ומתן ארוך - וכי סעיף הפיקוח על פעילות הכור בפרצ'ין הוא תוצאה של פשרה שהושגה בין הצדדים: "כך האירנים יוכלו לשמור על כבודם, ובסבא"א יוכלו לבצע את עבודתם בהתאם לדרישותיהם הקפדניות".

בחודש שעבר דווח: אירן תפקח בעצמה על הכור בפרצ'ין

הדיווח אודות הפיקוח המערבי על פעילות הכור בפרצ'ין, סותר למעשה את הדיווחים בחודש שעבר - לפיהם מומחים אירנים יפקחו בעצמם על המתקן הצבאי הסודי - כך עלה ממסמך שהגיע לסוכנות הידיעות AP וחושף את הסעיף החריג בהסכם הגרעין. הסוגיה הזו שימשה כלי בידי מתנגדי ההסכם על מנת להראות שהוא אינו באמת קביל, עקב כך שאירן מפקחת על בעצמה על המתקנים שברשותה - ויכולה לעשות ככל העולה על רוחה.

על פי הדיווח בחודש שעבר, בין אירן לבין סבא"א נחתם הסכם סודי שעסק גם בסוגיית הכור בפרצ'ין - זאת במקביל לחתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות. "למרבה הצער יש כבר עיוותים ואי דיוקים בתקשורת שגרמו לכך להיראות כמו אירן תבדוק את עצמה", אמר הדיפלומט, "זה לא עובד ככה".

חתימת ההסכם בין אירן לסבא"א (טוויטר)

סוכנות הידיעות "בלומברג" דיווחה בחודש שעבר כי אירן פעלה להעלים ראיות באתר בפרצ'ין, ימים ספורים בלבד לאחר החתימה על הסכם הגרעין. הדיווח מתבסס על בכירים בקהילת המודיעין בארצות הברית ועל תצלומי לוויין חסויים שנחשפו בפני מחוקקים בארצות הברית.

תצלומי הלוויין מתוארכים לאמצע-סוף חודש יולי, וניתן לראות בהם תזוזת בולדוזרים וכלים הנדסיים כבדים בפרצ'ין. על פי הדיווח, המודיעין האמריקני מסיק בסבירות גבוהה כי מדובר בניסיון של הממשל האירני "לטהר" את האתר הצבאי לקראת ביקור צפוי של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).