עונש מוות לרוצח האנטישמי מקנזס

פעיל ה-KKK האמריקני שניסה לרצוח יהודים בשנה שעברה הורשע בשלוש רציחות של עוברי אורח ונשלח לאגף הנידונים למוות. במשך עשרות שנים הפיץ הרוצח תיאוריות גזע אנטישמיות - עד שיצא למסע רצח במטרה להרוג חברים בקהילה היהודית בארה"ב

קרוס בעת מעצרו (רויטרס)

"יריתי בהם כי חשבתי שהם יהודים" - כך טען פרייז'ר גלן קרוס, האמריקני בן ה-74 שרצח שלושה בני אדם ליד שני מרכזים קהילתיים יהודים ב-2014 במדינת קנזס. בית המשפט גזר עליו הערב (שלישי) עונש מוות בפועל. קרוס, שהודה בדעות אנטישמיות וגזעניות והיה בעבר חבר בקו קלוקס קלאן, הודה במסע הרצח: "רציתי לרצוח כמה שיותר יהודים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חבר המושבעים הרשיע בחודש שעבר את קרוס, שייצג את עצמו בבית המשפט. הערב נקבע עונשו של קרוס, שיועבר לאגף הנידונים למוות לקראת ביצוע עונשו. קרוס גם הורשע בשלושה ניסיונות רצח, לאחר שירה לעבר בני אדם נוספים מכיוון שחשב שהם יהודים.

במסע הרצח של קרוס נהרגו ריט אנדרווד בן ה-14 וסבו וויליאם קורפורון בן ה-69, ששהו מחוץ למרכז הקהילה היהודית באזור העיר קנזס סיטי. במהלך הימלטותו של קרוס מהמשטרה הוא ירה למוות בטרי למנו בת ה-53, שהלכה ליד בית אבות יהודי במדינה. לדברי מספר עוברי אורח הוא קרא "הייל היטלר" לפני שפתח באש.

הסב ונכדו שנרצחו (רויטרס)

תורת הגזע של הרוצח: "אמריקה שייכת ליהודים השולטים בה"

קרוס, ששמו האמיתי הוא פרייז'ר גלן מילר, היה פעיל בכיר בדרגת "גראנד דרגון" בארגון ה-KKK המקומי בקנזס. בעבר פרסם עיתון והפעיל תחנת רדיו שבה השמיע אמירות גזעניות - בעיקר על רקע שנאתו ליהודים. "אמריקה שייכת ליהודים השולטים בה ובאנשי הבוץ המתרבים בה", אמר בתכנית רדיו לפני מספר שנים.

במקרה אחר אמר: "לכם לא אכפת נכון לבנבנים? כל מה שמעניין אתכם הוא לספק את הבטן, את הכיס ואת איברי המין שלכם בזמן שאתם צופים בכושונים משחקים בכדור בטלוויזיה". למרות הדברים הקשים, ועדת התקשורת הפדרלית בארה"ב החליטה כי לא ניתן להפסיק את שידוריו.

לאחר תקופה שבה נעלם מהשטח הוא נעצר בשנת 1987, באישומים פליליים שונים, בהם עבירות של אחזקת נשק והפרת צו מניעה האוסר עליו לעסוק בפעילות המוגדרת בארה"ב כסמי-צבאית. הוא הסכים להעיד נגד מספר משותפיו לפעילותו העבריינית ובתמורה ריצה עונש מאסר מופחת של שלוש שנים בכלא פדרלי בארקנסו.

היה פעיל ב-KKK. קרוס בצעירותו (יוטיוב)

זמן קצר לאחר שחרורו הוא כתב אוטוביוגרפיה תחת השם "האדם הלבן מדבר", שראתה אור תחת הוצאה עצמאית בשנת 1999. בשנת 2002 הוא עבר למקום מושבו האחרון, העיר אורורה שבמיזורי, שם החל את פעילותו "העיתונאית", והפיץ את דברי השנאה הרבים שלו לחבריו לשורה של ארגונים שונים שבהם היה חבר.

היורה אף ניסה להתמודד מספר פעמים בעבר על משרות ציבוריות בארה"ב. תחילה היה זה בשנת 1984, כשהתמודד למשרת מושל בצפון קרוליינה. שנתיים לאחר מכן ניסה את מזלו להיבחר למושב בסנאט, בשני המקרים הוא כשל לאחר שזכה לקולות מעטים, בעיקר מקרב עמיתיו הגזעניים. בשנת 2006 הוא ניסה בפעם האחרונה להיבחר - הפעם על מקום בבית הנבחרים מטעם מדינת מיזורי, שם הוא רץ כעצמאי והציג עצמו כדוגל בעליונות האדם הלבן, התנגדות לנישואים חד מיניים ושנאה ליהודים. מועמדתו נפסלה על רקע עברו הבעייתי.