יהודי אירופה חוששים לחשוף זהותם

ראש השנה הולך וקרב, אך בקהילות היהודיות ברחבי אירופה מתקשים לשמור על אופטימיות. על רקע גלי ההגירה המוסלמית למדינה מדווחים מרכזים יהודים ביבשת על התגברות חששם של בני הקהילה לקחת חלק בטקסים ובתפילות, כשמרביתם לא יביאו את ילדיהם לבית הכנסת לשמוע את תקיעת השופר

תחושת הביטחון של יהודי אירופה נשחק. אילו (רויטרס)

רוב יהודי אירופה חוששים לחשוף את יהדותם – כך עולה ממשאל מדאיג שערך מרכז רבני אירופה בקרב 179 קהילות ביבשת, המצביע על תחושת הביטחון ההולכת ונשחקת של יהודי אירופה לנוכח גלי ההגירה ליבשת. בין השאר מתברר כי יותר מ-85% מבני הקהילה לא יביאו את ילדיהם לבית הכנסת בראש השנה כדי לשמוע את תקיעת השופר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנתונים הללו מעוררים דאגה בקרב איגוד הארגונים היהודיים באירופה, המצביעים על הדרדרות נוספת ביחס ליהודים בצל התגברות האנטישמיות והאווירה הלאומנית באירופה. זו הוחמרה בשנה האחרונה בחסות גלי ההגירה המוסלמית למדינות השונות ברחבי היבשת, שהשפיעו באופן שלילי על שיעור השתתפותם של יהודים בפעילויות הקהילה.

"רבנים וראשי קהילות רבים מכל רחבי אירופה מדווחים לצערנו על יותר ויותר יהודים שנמנעים מכל הזדהות פומבית עם יהדותם", אמר מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין. "רוב הצעירים שהוריהם נמנעים מהזדהות כיהודים לא ישמרו על זיקה כלשהי לעם היהודי ולמולדתו. מגמה זו מסכנת את יהדות אירופה ועשויה להוות בהמשך בעיה אסטרטגית למדינת ישראל".

בשנה החולפת נרשמה עלייה חדשה של יותר מ-40% בשיעור גילויי האנטישמיות ברחבי העולם, ובארגונים היהודיים חוששים כי שחיקת תחושת הביטחון תדיר את בני הקהילה מהמוסדות היהודיים. בעקבות כך הורו ארגונים שונים על תגבור האבטחה סביב מוסדות יהודים בתקווה לעודד את בני הקהילה לפקוד את בתי הכנסת.

חוששים לחשוף את יהדותם. אילוסטרציה (חדשות 2)

במקביל נמשך המצוד אחר האחראים למתקפה בתחנת הרכבת במנצ'סטר, שם נפצעו ארבעה אזרחים יהודים. בצרפת מנסים להחליט כיצד להתמודד עם הכתובות האנטישמיות שרוססו על פסל של אמן יהודי בגני ורסאי. "אנו מתמודדים כיום מול תנועת מלקחיים", מסביר הרב מרגולין. "מחד אנו מבחינים בגלים חוזרים ונשנים של ההתנכלויות על רק אנטי ישראלי, שביטוייו הם אנטישמיים ממש. מאידך, במיוחד לנוכח מה שכבר נראה כאיסלמיזציה של ערים רבות ברחבי היבשת, אנו ניצבים מול גל עכור של לאומנות ושנאת זרים".