ארה"ב: מוכנים לקלוט פליטים

השגריר האמריקני בישראל דן שפירו התייחס למשבר הפליטים ואמר כי ארצו מתייעצת עם מנהיגי אירופה כדי לבדוק איך לסייע במציאת פתרון. "בשנים האחרונות כבר קלטנו פליטים מסוריה וממדינות אחרות וגם בעתיד נקבל פליטים"

פליטים בדרך מהונגריה לאוסטריה. (רויטרס)

ארה"ב תתערב במשבר הפליטים - כך הצהיר הבוקר (שלישי) השגריר האמריקני בישראל דן שפירו שאמר כי ארצו מוכנה לקלוט פליטים מסוריה. אמש אמר דובר הבית הלבן כי ממשל אובמה שוקל מגוון רב של אופציות לפתרון המשבר באירופה ובמזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך כנס "רהט אג'יק" המתקיים בעיר רהט, אמר השגריר האמריקני כי "בימים האחרונים ממשלת ארה"ב החלה להתייעץ עם שותפינו באירופה כדי לבדוק איך אנחנו מסייעים לפתרון בעיית הפליטים מסוריה. בשנים האחרונות כבר קלטנו פליטים מסוריה וממדינות אחרות במזרח התיכון וגם בעתיד נקבל פליטים, אך נעשה זאת במתואם עם חברינו באירופה".

אמש התייחס גם הבית הלבן למשבר ולהאשמות הנשמעות באירופה על חוסר ההתערבות של ארה"ב בנעשה. פיטר בוגארד, דובר של הבית הלבן, הבהיר כי ממשל אובמה "נמצא בקשר רציף עם מדינות במזרח התיכון ובאירופה שהושפעו עמוקות מכניסת הפליטים המסיבית".

משפחות אמריקניות חתמו על עצומה: רוצים לסייע

במקביל, כ-1,300 משפחות אמריקניות חתמו על עצומה שבה הציעו לאמץ משפחות של פליטים סורים לבתיהן. לדברי החותמים, על ארה"ב לאפשר ליותר פליטים להגיע אליה כדי להימלט ממלחמת האזרחים המשתוללת במדינתם. בין החותמים על העצומה: משפחות, זוגות צעירים, סטודנטים וזוגות מבוגרים שילדיהם עזבו את הבית והותירו חדרים פנויים בבתי הוריהם.

לדברי אחד חותמים על העצומה, הכומר אוורט שאטוק ממדינת אינדיאנה, פתיחת הבתים לפליטים היא חלק ממסורת אמריקנית של קבלת פנים למהגרים. "בנוסף, עלינו לקחת חלק מהאחריות למצב - אנחנו שינינו את המשטרים במזרח התיכון, ומרבית הפליטים נהיו כאלה כתוצאה מכך", הוסיף.

חותמת נוספת, וונדי ווילסון-מילר מקליפורניה, הסבירה כי חתמה משום שהסוף למצוקתם של הפליטים לא נראית לעין, קריאותיהם לעזרה הולכות ונהיות דחופות יותר, וכי משפחתה יכולה להרשות לעצמה לסייע. "אם ארצות הברית תפתח את שעריה ותודיע כי היא זקוקה למשפחות שיסייעו, אני יודעת שמשפחתי תהיה אחת מאלה שיתנדבו לעשות זאת", הבטיחה.

לפי נתוני האו"ם, כ-4 מיליון בני אדם נמלטו מסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים ב-2011. ארצות הברית התירה לכ-1,500 מהם להיכנס לשטחה, והבית הלבן הודיע כי ממשל אובמה שוקל מגוון אפשרויות להתמודדות עם הסוגייה, בהן גם יישוב מחדש של הפליטים.