נדרסת בסין? צפה לווידוא הריגה

חוק הפיצויים בסין מחייב נהגים שהיו מעורבים בתאונה לשלם פיצויים לקורבן עד סוף חייו, זאת במקרה שגרמו לו לנכות קבועה. בניסיון לצמצם סיכוי שכזה נוטים יותר ויותר נהגים שנקלעו לתאונה לוודא הריגה בקורבנם, גם אם בחלק מהמקרים היה ניתן להציל את חייו. לקרוא ולא להאמין

למה לפצוע כשאפשר להרוג? אילוסטרציה (רויטרס)

יותר ויותר נהגים בסין מבצעים "וידוא הריגה" בהולכי הרגל שבהם הם פוגעים במקרה של תאונה, זאת במקום להושיט להם עזרה או להזעיק למקום סיוע רפואי. הסיבה: חוק הפיצויים במדינה מחמיר יותר עם מי שגרמו נכות לאדם אחר לעומת מצב שבו הנפגע נהרג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם לא די בכך שהתופעה המטורפת הזו אכן אמיתית, בפועל מתברר שהיא גם די שכיחה. מצלמות תנועה רבות בסין תיעדו בשנים האחרונות עשרות מקרים שבהם נראו נהגים שפגעו בטעות בהולך רגל דורסים אותו שוב ושוב כדי להרוג אותו ואז נמלטים מהמקום.

בחודש אפריל האחרון דרסה נהגת רכב פרטי ילדה בת שנתיים בשוק המקומי של מחוז גואנגדונג. בעוד שסבתא של הילדה זעקה כי היא פגעה בנכדתה, שילבה הנהגת הילוך אחורי ואז נסעה שוב לפנים כשהיא דורסת את הילדה בשנית. רק לאחר שחזרה על המעשה בפעם השלישית יצאה לבסוף הנהגת מהרכב והציעה לסבתא כסף רב בתמורה לגרסתה במשטרה.

בתיעוד אחר משנת 2008 תיעדה מצלמת אבטחה מקומית פגיעה בשוגג של מכונית לבנה בהולכת רגל בת 64. שניות ספורות לאחר שהבחין בפצועה שרועה על הקרקע, החליט הנהג לנסוע שוב קדימה ולדרוס אותה שוב תחת גלגלי הרכב. רק לאחר שמחץ את גופתה כנגד המדרכה נמלט הנהג מהמקום.

למרות שמאוחר יותר נתפס בגין התיעוד המרשיע, החליט לבסוף בית המשפט לזכות את הנהג מעבירה של הריגה במתכוון ולקבל את גרסתו ולפיה חשב שמדובר בשקית אשפה. על הנאשם נגזרו שלוש שנות מאסר בלבד בגין נהיגה בקלות ראש.

צריכים להיזהר במיוחד בכבישים. הולכי רגל (רויטרס)

התמריץ לתופעה: חוק הפיצויים בסין

לזיכוי דומה זכה צעיר שתועד בשנת 2010 כשהוא פוגע עם רכבו בילד בן שלוש שחצה את הכביש. גם כאן נצפה הנהג בסרט מצלמת אבטחה סמוכה כשהוא נוהג את רכבו הלוך ושוב מעל לגופת הפעוט ומוודא שלא הותיר לילד שום סיכוי. גם כאן החליט בית המשפט לאמץ את גרסתו של הצעיר, שטען כי היה משוכנע שהוא דורס קופסת קרטון מעוכה שהתגלגלה אל הכביש.

נהגים רבים בסין הסבירו כי התופעה נובעת מחוק הפיצויים במדינה המחייב את הנהג הפוגע במקרה של תאונה לשלם לקורבן פיצויים במשך שנים ארוכות – ולעתים אף עד תום חייו. זאת לעומת תשלום פיצויים חד פעמי במקרה שהקורבן נהרג. הנהגים כנראה עושים את החשבון הפשוט, והאכזרי.