"איילן אמר 'אבא, אל תמות' - וטבע"

דודתם של איילן וגאליפ קורדי, הילדים הסורים שנמלטו מאימת דאע"ש וטבעו למוות בשבוע שעבר, שחזרה בבכי את רגעיהם האחרונים. תמונות גופותיהם שנשטפו לחוף זעזעו את העולם: "מקווים שזו תהיה קריאת השכמה"

התמונות שמזעזעות את העולם (CNN)

תמונת גופתו של הפליט הסורי איילן קורדי, בן חמש, שנשטפה לחוף בודרום שבטורקיה, ממשיכה לטלטל את העולם. אתמול (שבת) שחזרה דודתו את רגעי האימה בהם אב המשפחה עבדאללה איבד את שני בניו ואשתו - ונותר לבד בדרכו לחפש מקלט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדודה, פטימה קורדי המתגוררת בקנדה, סיפרה כי כשהסירה התהפכה "שני הילדים היו בזרועות אביהם". בבדמעות היא הוסיפה כי אחיה עבדאללה ניסה להשאיר את ראשם של הילדים הקטנים מעל המים - ואיילן וגאליפ זעקו לאביהם: "אבא, אל תמות".

לדבריה, תוך זמן קצר הבין האב כי בנו גאליפ מת - ונאלץ לעזוב אותו על מנת לנסות ולהציל את שאר המשפחה. "עבדאללה ניסה להציל את הבן השני, איילן. הוא הסתכל עליו וראה דם על פניו, אז הוא עצם את עיניו ושחרר גם אותו. הוא חיפש את אשתו וראה אותה צפה במים ללא רוח חיים".

האב סיפר לה: "ניסיתי להציל אותם בכל הכוחות שלי, ולא יכולתי". לדבריה, הגורם לעזיבת המשפחה לאירופה היה ארגון דאע"ש הרצחני, שטבח בבני משפחתם וגירש אותם מבתיהם: "הם הגיעו באמצע הלילה וערפו ראשים של אנשים, אחי שלח לי תמונות מזעזעות ואני מיד מחקתי אותן".

"הילדים החליקו לי מהידיים" (רויטרס)

"ילדיי החליקו לי מהידיים"

בסוף השבוע הובאו הילדים למנוחות בעיר קובאני - אחד ממוקדי הקרבות בין דאע"ש לבין תומכי המשטר: "ההלוויה הייתה קשה מאוד לאחי, הלוואי שהייתי שם בשבילו. הוא הרגיש לבד". לדבריה, האב מקווה שהתמונות של גופות ילדיו יעוררו את העולם: "הוא גאה בבניו, בגלל שהם יהפכו את העולם למקום טוב יותר עבור הסורים ויהוו קריאת השכמה לעולם".

עבדאללה תיאר בשבוע שעבר את מסעה של המשפחה לחופש - שנקטע בשל האסון: הוא שילם פעמיים למבריחים כדי שיעבירו אותו ליוון, אך המאמצים נכשלו. בשל כך, הם מצאו סירה וניסו לשוט בעצמם - אך אז היא התהפכה: "החזקתי את ידה של אשתי וילדיי החליקו לי מהידיים. ניסינו להיאחז בסירה. כולם צרחו בחשיכה".

המשטרה הטורקית הודיעה בשבוע שעבר כי עצרה ארבעה אזרחים סורים בחשד למעורבות בארגון ותכנון המסע הימי בין טורקיה לאיי יוון, שבו טבעו 12 בני אדם, בהם הפעוט איילן ואחיו גאליפ. לפי הדיווחים, הארבעה - בהם גם קברניט הספינה - נעצרו לחקירה.

הובאו למנוחות. איין וגאליפ

במהלך המסע הימי על הסירה הקטנה שמתאימה רק לעשרה אנשים, הועמסו 17 מהגרים. לנוסעים, ובמיוחד לילדים, לא היו חליפות הצלה - והתמונות קורעות הלב מוכיחות שלא היה להם סיכוי לשרוד. גם אמם של הילדים, ריהאן בת ה-35, טבעה למוות ואביהם הוא היחיד מהמשפחה שניצל. 12 נוסעים מתו באסון, בהם שלושה ילדים נוספים.

עומר, אחד הפליטים ששרד, סיפר כי 175 בני אדם שנמלטו על חייהם מאימת דאע"ש בסוריה נדחפו לתוך 12 סירות קטנות לאחר ששילמו 2,050 אירו עבור הנסיעה, אך הסירה טבעה חצי שעה לאחר תחילת ההפלגה מטורקיה ליוון.

הטרגדיה האנושית הזו מצטרפת למותם של עוד כ-2,500 איש שניסו השנה להגיע לאירופה דרך הים וטבעו, רובם מאפריקה. בתמונה נוספת שפורסמה אתמול ועוררה סערה נראים כוחות הביטחון בצ'כיה כשהם רושמים מספרים על ידיהם של ילדים שהגיעו למדינה - תצלום שהזכיר לרבים מראות נוראיים מהעבר.