משבר הפליטים: אלפים חצו לאוסטריה

קנצלר אוסטריה הודיע כי ארצו מוכנה לקבל את המהגרים ולפחות 4,000 כבר חצו את הגבול מהונגריה מאז שעות הבוקר. הם מועברים ברכבות לווינה ומשם ימשיכו רבים לגרמניה. שר החוץ ההונגרי: "האיחוד האירופי נכשל"

מים, פירות ושלטי "ברוכים הבאים" מקדמים מאז שעות הבוקר המוקדמות את פניהם של אלפי מבקשי מקלט שחצו את הגבול מהונגריה לאוסטריה. מעברם התאפשר לאחר שהבוקר (שבת) הודיע קנצלר אוסטריה כי ארצו וגרמניה הסכימו לקבל את המהגרים לשטחן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שבימים האחרונים סירבה הונגריה לאפשר למהגרים לעלות לרכבת מבודפשט לווינה, החלו אתמול כאלף בני אדם, רבים מהם פליטים מסוריה, לצעוד לעבר הגבול עם אוסטריה. הבוקר הקצתה הממשלה בהונגריה עשרות אוטובוסים שאספו את המהגרים שהמתינו בבירה והסיעה אותם עד לגבול.

אלפים חצו את הגבול (רויטרס)

"בשל מצב החירום בגבול עם הונגריה, אוסטריה וגרמניה הסכימו במקרה הזה לאפשר את המסך מסעם של הפליטים לתוך שטחן", כתב הבוקר קנצלר אוסטריה בדף הפייסבוק שלו בתום שיחה שקיים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. עד כה חצו לפחות 4,000 בני אדם את הגבול וההערכה היא כי עד סוף היום עשוי המספר הזה להכפיל את עצמו.

התחנה הבאה: גרמניה (רויטרס)

"אנחנו מאושרים, נמשיך לגרמניה"

עטופים בשמיכות ושקי שינה כדי להתגונן מהגשם ירדו מהאוטובוסים בזה אחר זה המוני מהגרים, רבים מהם נושאים ילדים קטנים, בצדו ההונגרי של הגבול וחצו ברגל לאוסטריה. "אנחנו מאושרים, מכאן נמשיך לגרמניה", הצהיר פליט סורי. מהגרים רבים ציינו כי מבחינתם אוסטריה היא רק תחנת מעבר לגרמניה, וחלקם אף נשאו תמונות של הקנצלרית מרקל.

"הצענו להונגריה להכניס אוטובוסים לשטחה ולאסוף את הפליטים, אך הם פשוט עצרו את האוטובוסים שלהם בצד ההונגרי של הגבול וכולם הוכרחו לרדת ולצעוד בגשם", קבל מפקד משטרת אוסטריה באזור הגבול. הוא ציין כי 20 אוטובוסים ורכבת שיוצאת מדי חצי שעה הוקצו על מנת להסיע את המהגרים מהגבול אל הבירה וינה.

בתוך כך מתח הבוקר שר החוץ של הונגריה ביקורת חריפה על האיחוד האירופי בשל המשבר. "מה שקרה הוא תוצאה של מדיניות הגירה כושלת והצהרות חסרות אחריות של פוליטיקאים באיחוד", אמר השר עם הגעתו למפגש שרי החוץ של האיחוד.

אתמול קראה סוכנות הפליטים של האו"ם (UNHCR) למדינות האיחוד לקלוט 200 אלף מהגרים כחלק מ"תכנית יישוב מחודשת". לדברי ראש הסוכנות אנטוניו גאטרס, "אנשים שיש להם סיבה טובה לבקש הגנה - חייבים לקבל אותה. אירופה לא יכולה להמשיך לטפל במשבר הזה כפי שעשתה זאת עד כה".