האו"ם קורא לאירופה: "קבלו עוד פליטים"

שרי החוץ של מדינות האיחוד צפויים להיפגש היום ולדון במשבר הפליטים הפוקד את היבשת. שעות ספורות לפני הפגישה קוראת סוכנות הפליטים של האו"ם לקליטת 200 אלף מהגרים נוספים ומצהירה: "זהו רגע מכריע לעתיד האיחוד". ראש ממשלת הונגריה דורש: לאטום את הגבולות

שעות ספורות לפני פגישתם הצפויה של שרי החוץ של האיחוד האירופי, שיתכנסו לדון במשבר הפליטים ביבשת, קוראת היום (שישי) סוכנות הפליטים של האו"ם (UNHCR) למדינות האיחוד לקלוט 200 אלף מהגרים כחלק מ"תכנית יישוב מחודשת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנשים שיש להם סיבה טובה לבקש הגנה - חייבים לקבל אותה", הצהיר ראש הסוכנות אנטוניו גאטרס. "אירופה לא יכולה להמשיך לטפל במשבר הזה כפי שעשתה זאת עד כה".

לדבריו, אף מדינה לא תצליח לעשות זאת לבד ולאף מדינה אין את הזכות לסרב לתרום את חלקה: "הדרך בה יבחר האיחוד האירופי לטפל במשבר הקשה תהווה רגע מכריע לעתידו של הגוש"."אם האיחוד האירופי יתפרק הוא לא ירוויח דבר מלבד סוחרי בני אדם ומבריחים", הזהיר גאטרס. "האיחוד חייב לעזור ליותר מהגרים להיכנס באופן חוקי ולתמוך במדינות הנמצאות תחת לחץ כמו הונגריה, יוון ואיטליה".

מוקדם יותר הבוקר סיפק ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן התבטאות מעוררת מחלוקת נוספת בנוגע למשבר הפליטים הפוקד את מדינתו. "שטף המהגרים הנוכחי הוא אינסופי, אנו עוד עלולים למצוא את עצמנו במצב בו נהיה מיעוט ביבשת שלנו", אמר.

"עלולים להפוך למיעוט באירופה", אורבן (רויטרס)


אורבן ציין כי העם ההונגרי רוצה להמשיך ולנוע בחופשיות בתוך אירופה והוא חייב להגן על הגבולות ולאכוף את חוקי המהגרים בתחנת הרכבת בבודפשט. "רוב המהגרים שנמצאים בתחנת הרכבת כלל לא רוצים להישאר כאן, אלא להגיע לגרמניה. אם גרמניה תוציא להם ויזות - ניתן להם לעבור".

פליטים בתחנת הרכבת בצ'כיה (רויטרס)


בתחנת הרכבת בבודפשט עדיין ממתינים אלפי פליטים בתקווה שיאפשרו להם להגיע למערב היבשת. אמש פורסמו תמונות שהמשיכו לזעזע את אירופה והעולם כולו כשהמשטרה ההונגרית שאישרה לפתוח מחדש את שערי התחנה ולאפשר לפליטים לעלות על רכבות מערבה, עצרה את הקרונות באמצע הנסיעה והורידה ממנה בכוח את המהגרים.

כתב סוכנות "רויטרס" דיווח מהרכבת כי חלק מהמהגרים, בהם גם ילדים ופעוטות, נשכבו על הפסים במחאה על הצעד האלים - ונעצרו. עשרות נוספים נמלטו וחלק ניסו לעלות מחדש לרכבת. קרון אחד פונה על ידי המשטרה, ובשאר הקרונות נרשמה התנגדות. 50 שוטרים הוזעקו לאזור על מנת להשתלט על המהומה. המשטרה הורתה לפליטים להמתין בחום הכבד, בזמן שהם זעקו והתחננו למים.