טרגדיית הפליטים: אבי הפעוטות שטבעו משחזר - "הילדים החליקו לי מהידיים"

בניו של הפליט הסורי עבדאללה קורדי, איילן וגאליפ, טבעו למוות בעת שהיו בדרכם עם משפחתם לבקש מקלט במדינה מעבר לים. תמונות גופותיהם שנשטפו לחופי בודרום מזעזעות את העולם. "ניסינו להיאחז בסירה, כולם צרחו"

"הילדים החליקו לי מהידיים" (CNN)

תמונת גופתו של הפליט הסורי איילן קורדי, בן חמש, שנשטפה לחוף בודרום שבטורקיה, ממשיכה לטלטל את העולם. היום (חמישי) גולל אביו עבדאללה את רגעי האימה שבהם איבד את שני בניו ואשתו - עת היו בדרכם לבקש מקלט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עבדאללה מספר כי שילם פעמיים למבריחים כדי שיעבירו אותו ליוון, אך המאמצים נכשלו. בשל כך, הם מצאו סירה וניסו לשוט בעצמם - אך אז היא התהפכה. "החזקתי את ידה של אשתי וילדיי החליקו לי מהידיים. ניסינו להיאחז בסירה. כולם צרחו בחשיכה".

היום הודיעה המשטרה הטורקית כי עצרה ארבעה אזרחים סורים בחשד למעורבות בארגון ותכנון המסע הימי בין טורקיה לאיי יוון, שבו טבעו 12 בני אדם, בהם הפעוט איילן ואחיו גאליפ. לפי הדיווחים, הארבעה - בהם גם קברניט הספינה - נעצרו אמש לחקירה שנמשכת גם בשעות אלו.

במהלך המסע הימי על הסירה הקטנה שמתאימה רק לעשרה אנשים, הועמסו 17 מהגרים. לנוסעים, ובמיוחד לילדים, לא היו חליפות הצלה - והתמונות קורעות הלב מוכיחות שלא היה להם סיכוי לשרוד. גם אמם של הילדים, ריהאן בת ה-35, ככל הנראה טבעה למוות ואביהם הוא היחיד מהמשפחה שניצל. 12 נוסעים מתו באסון, בהם שלושה ילדים נוספים.

התמונות שמזעזעות את העולם (CNN)


עומר, אחד הפליטים ששרד, סיפר כי 175 בני אדם שנמלטו על חייהם מאימת דאע"ש בסוריה נדחפו לתוך 12 סירות קטנות לאחר ששילמו 2,050 אירו עבור הנסיעה, אך הסירה טבעה חצי שעה לאחר תחילת ההפלגה מטורקיה ליוון.

הטרגדיה האנושית הזו מצטרפת למותם של עוד כ-2,500 איש שניסו השנה להגיע לאירופה דרך הים וטבעו, רובם מאפריקה. בתמונה נוספת שפורסמה אתמול ועוררה סערה נראים כוחות הביטחון בצ'כיה כשהם רושמים מספרים על ידיהם של ילדים שהגיעו למדינה - תצלום שהזכיר לרבים מראות נוראיים מהעבר.