הגדר בישראל תהווה השראה לאירופה?

בולגריה והונגריה מנהלות משא ומתן עם ישראל במטרה לרכוש ממנה את הטכנולוגיה של גדר הביטחון שהוקמה לאורך הגבול עם מצרים – כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורם ישראלי. על פי הדיווח, הדיונים מתנהלים בחשאיות מסוימת מחשש שהדבר יעורר התנגדות באיחוד האירופי

משבר הפליטים: אירופה צופה לישראל (לע"מ, רויטרס)

בעקבות העלייה הדרמטית בזרם המהגרים והפליטים באירופה, בולגריה והונגריה בוחנות הקמת גדרות ביטחון לאורך חלק מגבולותיהן, בדומה לגדר שהקימה ישראל לאורך הגבול עם מצרים. שתי המדינות פתחו בבירורים ראשוניים לרכישת גדרות בתכנון ישראלי - כך דיווחה היום (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס מפי מקור ישראלי עסקי שסירב להזדהות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שתי המדינות, החברות באיחוד האירופי, מבקשות להקשות את הכניסה לגבולותיהן במטרה להרתיע מהגרים - רבים מהם פליטים מהמזרח התיכון ומצפון אפריקה שמבקשים להיכנס אליהן כתחנת מעבר למדינות עשירות יותר מצפון וממערב.

הגדרות המדוברות מגיעות לגובה של 5-6 מטרים, בראשן סלילי תיל והן מצוידות במצלמות ובחיישני תנועה. באירופה הגדרות הללו מעוררות זיכרונות מימי החלוקה של המלחמה הקרה והחשש בהונגריה ובבולגריה הוא שהמראות האלה ירגיזו בכירים באיחוד, שטוענים כי הן לא יסייעו בפתרון המשבר.

מאות מהגרים מנסים לעלות לרכבת בבודפשט (רויטרס)

"לומדים מהניסיון הישראלי"

גורמים רשמיים בהונגריה ובבולגריה רמזו כי אכן התקיימו דיונים בנושא. "אני משער שזה אכן המצב כי שיתוף הפעולה בין בולגריה לישראל בנושאי ביטחון וביטחון פנים הוא הדוק מאוד", אמר סגן שגריר בולגריה בישראל. "איני יכול למסור פרטים מדויקים אבל אני חושב שלמדנו מהניסיון הישראלי ככל שניתן".

במשרד לענייני סחר חוץ בהונגריה לא מכחישים את הדיווח בנוגע למשא ומתן שמתנהל בין שתי המדינות, אך המקור הישראלי אמר כי המגעים מתנהלים בשקט יחסי מחשש לביקורת שתתעורר בשל מגבלות תקציב ובשל הרגישות באירופה לנושא הקמת גדרות כאמצעי התמודדות עם זרם המהגרים והפליטים.

"מדינות אירופה רוצות פתרונות ורואות את הרלוונטיות בטכנולוגיות שלנו", אמר המקור, "אך הן זקוקות גם לתמיכת האיחוד והן לא צופות שיהיה קל לקבל אותה". הנציבות האירופית, שהיא הרשות המבצעת באיחוד, כבר הביעה התנגדות להקמת גדרות אך מקבלת את העובדה שעל כל מדינה לקבוע כיצד היא מגנה על גבולותיה.