"דאע"ש? הם יותר גרועים מהנאצים"

ראש ממשלת אוסטרליה נאלץ כבר להתנצל פעמיים השנה על אמירות שעצבנו את הקהילה היהודית, ופליטת פה שהשמיע הבוקר תוביל בוודאי להתנצלות נוספת. "הנאצים ביצעו מעשים מרושעים נוראיים, אבל לפחות הייתה להם מספיק בושה כדי לנסות ולהסתיר אותם" אמר אבוט , שטען כי אנשי דאע"ש מתפארים במעשי הרשע

ההשוואה שעוררה זעם (רויטרס)

ראש ממשלת אוסטרליה השנוי במחלוקת הצליח להרגיז היום (חמישי) שוב את מנהיגי הקהילה היהודית, כשאמר שארגון דא"עש גרוע מהנאצים במלחמת העולם השנייה. על פי הדיווחים מקנברה, זו הפעם השלישית שאמירות מפיו של טוני אבוט בהקשר הנאצי מעצבנות את הקהילה היהודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבוט התראיין לרדיו בסידני ואמר שהנאצים, בניגוד לדאע"ש, לפחות התביישו בפשעים שביצעו: "הנאצים ביצעו מעשים מרושעים נוראיים, אבל לפחות הייתה להם מספיק בושה כדי לנסות ולהסתיר אותם". על ארגון המדינה האסלאמית אמר אבוט: "האנשים האלה מתפארים במעשי הרשע שלהם, זה יוצא דופן".

ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט (רויטרס)

התנצלות שלישית של אבוט

רוברט גוט, נשיא הקהילות היהודיות באוסטרליה, הגיב בזעם: "יש הבדל עיקרי בין מעשי טרור מאורגנים לבין רצח עם שיטתי שנעשה על ידי מנגנון מדיני". גוט הסביר לכתבים כי ההבדל בין דאע"ש לנאצים אינו בהיעדר הבושה: "אלו שאחראים לרצח העם שיזמה המדינה היו פקידי ממשל שפעלו בחשאי -  אבל לא מתוך רגש של בושה, אלא כדי להימנע מאחריות בעיני גופי המשפט".

אחרי שהבין שעצבן שוב את הקהילה, אבוט אמר כי הוא "לא בעסק של דירוג הרשע" אך לא חזר בו מדבריו. בחודש מרס האחרון אבוט התנצל לאחר השווה בין מנהיג האופוזיציה ביל שורטן לאיש התעמולה הנאצית ג'וזף גבלס. בחודש פברואר אבוט התנצל מול הפרלמנט, שטען כי קיצוץ של עשרה אחוזים בתקציב הביטחון יצר "שואה למשרות".