צפו: צבא סין "כבש" את הבירה בייג'ין

חיילים שהשתתפו במלחמת העולם השנייה הובילו את 12 אלף החיילים הסינים שצעדו ברחובות הבירה, לציון 70 שנה לניצחון על יפן. הצבא הציג חידושים מתקדמים, בהם טיל שיכול להשמיד נושאת מטוסים בפגיעה אחת

מפגן ראווה לצבא הגדול בעולם: כ-12 אלף חיילים מצבא סין ערכו הבוקר (חמישי) מצעד ברחובות הבירה בייג'ין לציון 70 שנה לניצחון על יפן במלחמת העולם השנייה. רוב מנהיגי המערב לא הגיעו לאירוע הפומבי וכך גם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, אך נשיא רוסיה ולדימיר פוטין השתתף וכך גם חיילים מהצבא האדום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך המצעד הנשיא הסיני שי ג'ינפינג הודיע כי יקצץ את הצבא ב-300 אלף חיילים. לדבריו, סין תפחית 13% מכוח האדם, שעומד כעת של 2.3 מיליון חיילים. הוא לא ציין מתי יתבצע הקיצוץ המדובר. "סין תמיד תשאף לדרך שלום, שנאה ומלחמה יכולות לגרום רק לאסון ולכאב", הוסיף בנאומו.

המפגן האווירי בשמי בייג'ין (רויטרס)

הלוחמים צעדו במורד שדרה מרכזית בבירה בייג'ין, כאשר הווטרנים (הלוחמים שהשתתפו בקרבות במלחמת העולם השנייה) הובילו את המצעד בכלי רכב.
לעיני הנוכחים הרבים הוצגו טנקים, טילים בליסטיים וכלי רכב משוריינים – שחלקם הופיעו בציבור לראשונה.

בין החידושים שנחשפו: טיל בליסטי נגד ספינות בשם "דונגפנג", שיכול להשמיד נושאת מטוסים בפגיעה אחת. מטוסי קרב מתקדמים ומפציצים חגו בשמיים במפגן שנמשך כשעה וחצי.

"ל מאיימים על יפן של היום" (רויטרס)

גם נשיא סודן עומר חסן אל-בשיר, שמבוקש על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג בשל פשעי מלחמה, השתתף במפגן. סין הבהירה כי המצעד לא כוון נגד יפן של היום, אלא נועד "להזכיר את העבר ואת ההקרבה העצומה מצד סין במהלך העימות".