משבר הפליטים: התמונות שמסמלות את הטרגדיה

גופות האחים גאליפ (5) ואיימן (3) כורדי, שברחו עם משפחתם מסוריה מאימת דאע"ש, נשטפו לחופי בודרום שבטורקיה. התמונות שפורסמו בכלי תקשורת ברחבי העולם לכדו את תשומת הלב העולמית, גרמו לזעזוע והפכו לסמל הטרגדיה של משבר הפליטים

התמונה שזיעזעה את העולם: היום (רביעי) פורסם תצלום של ילד קטן, שנסחף ללא רוח חיים לאחד מחופי טורקיה לאחר שספינת המהגרים בה הפליגה משפחתו שקעה. התמונה בה נראית גופתו של הילד מוטלת על החוף עוררה את תשומת הלב למצוקתם העזה של המהגרים, בצל המשבר הגדול שמאיים על גבולות אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר למעשה בשני אחים סורים - גאליפ כורדי בן החמש ואחיו איילן בן השלוש - שטבעו יחד עם בני משפחתם ועם עוד כ-12 נוסעים שהיו בדרכם לאירופה ונמלטו מאימת דאע"ש. 15 נוסעים ניצלו ושלושה נוספים עדיין נעדרים.

הגופות תועדו בחוף בסמוך לבודרום, אחד מאתרי התיירות הבולטים של טורקיה, לפני שהשוטרים הגיעו ואספו אותם. סוכנות הידיעות הטורקית "Dogan" הספיקה לתעד את הרגע האנושי קורע הלב - והתמונות חוללו במהרה סערה במדינה וברחבי העולם.

תמונת אחת הגופות במים (cnn)

בטורקיה זכה התצלום לכינוי "האנושות שנשטפה לחוף", וגולשים רבים ברשת מחו על האובדן. הכותרת ב"דיילי טלגרף" הבריטי זעקה: "זוהי התמונה שמראה את הטרגדיה האמיתית של משבר הפליטים".

ה"אינדיפנדנט" הבריטי אף שאל: "אם התמונה הנדירה של ילד סורי מת על החוף לא תשנה את גישת העולם לפליטים, מה כן ישנה". המהדורה האנגלית של האתר "האפינגטון פוסט" קראה לראש הממשלה המקומי דיוויד קמרון "תעשה משהו כדי למנוע את הזוועה". גם בספרד התמונה הכתה גלים, ובאתר "אל פריודיקו" נכתב: "זו התמונה שמציגה את טביעת אירופה".