אופס, טעות: 780 נשאי HIV נחשפו

שמותיהם המלאים וכתובות הדוא"ל של 780 נשאי HIV שנבדקו במרפאה בלונדון נחשפו במכתב עדכון המוני: כל מי שקיבל טיפול או בדיקה באחת ממרפאת המין הגדולות בלונדון קיבל מידע על נשאים אחרים. המרפאה בלונדון התנצלה: "זו טעות אנוש, העובד האחראי נסער"

הקוקטייל שניתן לנשאים (רויטרס)

אחת ממרפאות הבריאות המינית המובילות בבריטניה התנצלה היום (רביעי), אחרי שחשפה בטעות את זהותם של מאות נשאי נגיף ה-HIV. ה"גרדיאן" מדווח שהמרפאה ברחוב דין שבלונדון שלחה עדכון במייל לכל לקוחותיה, ובו שמות וכתובות דואר אלקטרוני של 780 נשאי נגיף ה-HIV. המרפאה התנצלה על המחדל, אך המטופלים דואגים: "מפחדים שזה ייפול לידיים הלא נכונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח גם הרשויות בבריטניה עשויות לפתוח בחקירת על הפרת הפרטיות של הנשאים, במה שנחשב לחשיפה הגדולה ביותר מסוגה. העדכון נשלח לכל מי שקיבל אי פעם את תוצאות הבדיקה שלו בדואר אלקרטוני, והמידע כלל שמות מלאים וכתובות דואר אלקטרוני. נשא HIV שנחשף בשם סעיד אמר: "אין דרך לשלוט במידע שזורם עכשיו לידיים הלא נכונות, הרשימה הזו יכולה להפוך לדינמיט".

"אני מטופל במרפאה מאז שעברתי ללונדון לפני חמש שנים, תמיד סמכתי עליהם שישמרו את המידע האישי שלי", הוא הוסיף, "הם תמיד שולחים תוצאות של בדיקות ועדכונים על טיפולים בדואר האלקטרוני". על פי הדיווח בגרדיאן, המרפאה העניקה שירות עבור מטופלים שמנהלים חיים שמוגדרים כלא יציבים ומעניקה טיפול ב- HIV לטווח ארוך טיפול שנועד להפוך את חייהם של המטופלים לקלים יותר, אבל עכשיו הם כנראה הפכו את חייהם של המטופלים למסובכים הרבה יותר.

"העובד האחראי נסער מאוד"

"לא האמנתי שזה יכול לקרות. אפשר לגלול למטה ברשימה ולזהות שמות של אנשים שהכרתי, בחלק מהמקרים לא הייתי מודע למצבם", הדגיש אליוט הרמן, בן 38 מלונדון שקיבל את העדכון בדואר אלקטרוני. "זה לא קשה לשים את השמות האלה בחיפוש של הפייסבוק ולהעלות את הפרופילים, אם הפרטים שלי היו ברשימה הייתי כועס ומאוכזב מכך שלמרפאה יש מערכת כל כך מחורבנת שזה יכול לקרות".

בהודעת ההתנצלות המרפאה כתבה: "בדרך כלל אנו שולחים לאנשים מידע על בסיס אישי, אך למרבה הצער הפעם שלחנו דוא"ל לקבוצה של כתובות דואר אלקטרוני. אנו מתנצלים על הטעות". עוד ציין צוות המרפאה: "אם הדוא"ל עדיין בתיבת הדואר הנכנס שלך בבקשה מחק אותו מייד". דובר המרפאה אמר שההפרה הייתה "טעות אנוש", וכי העובד האחראי "נסער מאוד".

ממשרד המידע הבריטי (ICO) שאחראי על פרטיות האזרחים דווח שאנשיו מודעים לאירוע והם עורכים עתה את הבירורים הדרושים. המשרד עשוי להטיל עונש קנס של עד 500,000 לירות שטרלינג על הפרות נתונים משמעותיות .