הונגריה: "נגרש מהגרים, לא עומדים בנטל"

שר החוץ ההונגרי הבהיר בשיחה עם כתבים שארצו תרשום את כל מבקשי המקלט, אך כל מי שלא יקבל אישור יאלץ "לחזור למדינה שממנה הגיע". מוקדם יותר היום סגרה הונגריה את תחנת הרכבת הראשית בבודפשט, שם המתינו מאות מהגרים לרכבות לגרמניה ולאוסטריה

משבר הפליטים באירופה: שר החוץ של הונגריה פיטר סיארטו אמר הערב (שלישי) כי ארצו תגרש את כל מהגרי העבודה שהגיעו לשטחה בחודשים האחרונים. "לא נוכל לתת מקלט למהגרי העבודה, איננו יכולים לעמוד בנטל", אמר לעיתונאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נרשום את כל המהגרים, בלי קשר לעבודה שאנחנו לא המדינה הראשונה שהם הגיעו אליה", אמר השר. "נרשום את כל מבקשי המקלט ומי שבקשתו תאושר יוכל להישאר. מי שבקשתו לא תאושר יהיה מוכרח לחזור למדינה שממנה הגיע".

השר אף הביע התנגדות לתכנית המכסות שהציגה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. על פי התכנית, מדינות האיחוד האירופי יקלטו מהגרים ופליטים בהתאם לחוסנן הכלכלי, לפריון העבודה ולגודל המדינה. סיארטו הזהיר כי התכנית הזו רק תעודד את ההגירה ואת תעשיית ההברחות.

"צריכים חלוקה הוגנת באירופה" 

מוקדם יותר היום הורתה ממשלת הונגריה לסגור את תחנת הרכבת הראשית בבירה בודפשט, שם ממתינים מאות מהגרים לרכבות לאוסטריה ולגרמניה. במשך שעות אף רכבת לא הגיעה לתחנה או יצאה ממנה והמשטרה המקומית חסמה את הכניסה לתחנה.

במסיבת עיתונאים שכינסה בברלין טענה אנגלה מרקל כי על מדינות האיחוד האירופי לקלוט את המהגרים כחלק מהאסטרטגיה הכוללת להתמודדות עם משבר ההגירה חסרת התקדים ליבשת. "עבור אלו שנרדפו כפליטים או ברחו ממלחמה, צריכה להיות חלוקה הוגנת באירופה", הקנצלרית.

"צריכים חלוקה הוגנת". מרקל (רויטרס)

במסיבת העיתונאים נכח גם ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי, שטען כי על הנציבות האירופית לעשות יותר בכדי למצוא פתרון למשבר. "יש לבצע סיווג למדינות מוצאם של המהגרים לבטוחות ומסוכנות, בכדי שניתן יהיה לקבוע בקלות אם ישנו תוקף לטענות מהגרים בנוגע לקבלת מקלט באירופה", הוסיף ראחוי. "אנחנו צריכים לפעול ליצירת האחדה מסוימת במדיניות האירופית בעתיד".

אוסטריה לגרמניה: הבהירו את מדיניותכם 

שרת הפנים האוסטרית קראה לרשויות בגרמניה להבהיר מה מדיניותה בנוגע למהגרים כדי לא לעורר תקוות שווא בקרב המהגרים הרבים שממתינים בהונגריה, לפיה יוכלו להיכנס לשטח גרמניה.

מהגרים שהתייאשו מהמתנה לרכבת (רויטרס)

השרה האוסטרית דורשת הבהרות לאחר שגרמניה הצהירה בחודש שעבר שתאפשר לפליטים סורים מעמד מיוחד בשטחה. הצהרה זו סותרת למעשה את החוק הבינלאומי שקובע כי מהגרים יכולים לבקש מקלט רק מהמדינה הראשונה אליה הגיעו (הונגריה, במקרה זה) ולא ממדינה אחרת כמו גרמניה.

לאוזני המהגרים אף הגיעו שמועות לפיהן גרמניה שולחת רכבות מיוחדות לבודפשט, על מנת לאסוף את המהגרים לשטחה.