הרוג בעימותים מחוץ לפרלמנט בקייב

התפרעויות אלימות פרצו בהפגנה הסוערת ביותר שנראתה בבירת אוקראינה מזה חודשים ארוכים. לאומנים אוקראינים מחו מחוץ לבניין הפרלמנט בזמן שבתוכו התבקשו המחוקקים לאשר שורת רפורמות חוקתיות שיעניקו לבדלנים במזרח הארץ מעמד אוטונומי

הסכסוך האלים באוקראינה הגיע עד לבניין הפרלמנט בבירה קייב: חייל המשמר הלאומי נהרג ועשרות שוטרים ואנשי כוחות הביטחון נפצעו היום (שני) בעימותים קשים שפרצו מחוץ לפרלמנט. המתפרעים יידו בקבוקי תבערה ואף השליכו מספר רימונים לעבר הכוחות המאבטחים את הפרלמנט. הרשויות באוקראינה טוענות כי אף נעשה שימוש בנשק חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים, אנשי הימין הקיצוני במדינה, מוחים על רפורמות חוקתיות שצפויות להעניק מעמד אוטונומי מיוחד לאזורים הבדלניים במזרח המדינה. הרפורמות האלה, שמגובות על ידי מדינות המערב, כלולות בהסכם השלום שנחתם עם הבדלנים הפרו-רוסים בחודש פברואר האחרון.

הרוג ועשרות פצועים בקייב (רויטרס)

לא רק המפגינים ניסו לשבש את הדיון בפרלמנט אלא גם חברי הפרלמנט לאומניים שביקשו לחסום את ההצבעה בטענה כי הרפורמות המוצעות הן "אנטי אוקראיניות" ו"פרו פוטין". למרבה ההפתעה, חלק מאותם מחוקקים חברים בקואליציה של הנשיא פורושנקו.

"שוטרים רבים נפגעו במהומות, יש כאן שלוליות של דם", סיפר צלם של סוכנות הידיעות רויטרס שמסקר את ההפגנה האלימה. הרפורמות במדינה אמורות לצאת לפועל עד סוף השנה אבל המפגינים טוענים כי הן מנוגדות לאינטרס של אוקראינה ופוגעות במדינה ובריבונותה.

מנגד מקווה הממשלה באוקראינה שההסכם יביא לקיצו את הסכסוך האלים במזרח המדינה שגבה את חייהם של יותר מ-6,800 בני אדם ב-16 החודשים האחרונים. בקייב ובמערב מאשימים את רוסיה בכך שהיא מגבה את המורדים ואף פרסה כוחות צבא באזור הסכסוך, על אף שהנשיא הרוסי והקרמלין הכחישו זאת בתוקף.