הכנה למאדים: שישה מדענים בודדו לשנה

ארבעה אמריקנים, צרפתיה וגרמני נכנסו לתוך כיפה סגורה בגודל 30 מ"ר למשך שנה - מה שנשמע כמו בדיחה הוא ניסוי מיוחד של אוניברסיטת הוואי ונאס"א בכדי לדמות שהייה ממושכת על כוכב מאדים. הנסיינים יאכלו מזון שיבוסס כולו על אבקות גבינה וטונה, וייאלצו ללבוש חליפת חלל מיוחדת בכל פעם שירצו לצאת החוצה

האח הגדול, גירסת מאדים: שישה מדענים של נאס"א החליטו לצאת לניסוי יוצא דופן ולבודד עצמם מהעולם למשך שנה שלמה, בכדי להתכונן לשהייה ראשונה מסוגה על כוכב מאדים. השישה הוכנסו לתוך כיפה ששטחה כ-30 מטרים מרובעים - ללא אוויר נקי, אוכל מבושל או רגע של פרטיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הניסוי החל לפני יומיים בהוואי, וצפוי להסתיים בעוד כשנה. קבוצת הנסיינים מכילה אסטרוביולוגית צרפתיה, פיזיקאי גרמני וארבעה אמריקנים - טייס, ארכיטקט, רופאה-עיתונאית וגיאולוג.

לכל אדם הוקצו מיטה קטנה ושולחן כתיבה, ולפי הדיווחים רוב המזון שלהם יבוסס על אבקות של גבינה וטונה בקופסאות שימורים. לקבוצה תהיה גישה מוגבלת לאינטרנט, ואם יהיה ברצונם לצאת למשימה אל מחוץ לכיפה, הם ייאלצו ללבוש חליפת חלל מיוחדת.

כוכב מאדים, ארכיון

שיינה גיפורד, אחת המדעניות שלוקחת חלק בניסוי המיוחד, תיארה את הקבוצה בבלוג שלה כ"שישה אנשים שרוצים לשנות את העולם". היא אף העלתה תמונה של הארוחה הראשונה שאכלו חברי הקבוצה על "מאדים" עם התיאור: "ארוחת הערב הראשונה בחלל המדומה - תבשיל הודו וגבינה, כשכל הירקות ייובשו כבר לפני חצי שעה".

לדבריו של מנהל הפרויקט, ככל שהמשימה הזאת תימשך כך יוכלו המדענים להבין את הסיכונים שבנסיעה לחלל. "אנחנו מקווים שהניסוי יעזור לנו להבין את הגורמים הפיזיים המעורבים בנסיעה עתידית ותיתן לנאס"א נתונים מצקים כיצד לבחור צוות שירכיב מסע מורכב שכזה", הוסיף.