תיעוד: מרדף אחר מהגרים בהונגריה

במחנות הפליטים בהונגריה ובאוסטריה לא מצליחים להתמודד עם המהגרים הרבים ששוטפים את היבשת. בשל התנאים הקשים והרישום במחנות שהוקמו, מנסים רבים מהם לברוח לעבר חיים טובים יותר. הממשלות נותרו חסרות אונים והתושבים מודאגים: "הם מערערים את היציבות"

אירופה נותרת חסרת אונים מול שטף המהגרים שמנסים להיכנס לתחומה: בהונגריה מרכזים השלטונות את אלפי הפליטים שמגיעים אליה במחנה ייעודי בשם "רוסקי" שנמצא בדרום המדינה. במה שעלול להעלות זכרונות מרים מהעבר, מנסות הרשויות לקחת טביעות אצבע ולנהל רישום של הפליטים, שכמה מהם לא מסכימים להשתתף בתהליך ומנסים לברוח מהמקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתר "רדיו אירופה החופשית" מפרסם היום תמונות של אחדים מהם שבורחים מהמחנה דרך גדרות התיל. השוטרים ואנשי הביטחון נראים כשהם רודפים אחרי הפליטים, תופסים את חלקם וגוררים אותם בחזרה למחנה. "מעולם לא ראיתי דבר כזה, אני לא חושב שהרבה אנשים הצליחו לברוח מהמחנה", אומר עו"ד מארק קקסי, המתנדב לסייע לפליטים שמגיעים לארצו.

שיתוף פעולה משטרתי ברחבי אירופה עורך מצוד אחר האחראים לנטישת יותר מ70 מהגרים שנחנקו במשאית שעשתה את דרכה לאוסטריה בשבוע שעבר. החשוד החמישי שנעצר היום עשוי להוביל לאחראים הישירים לאירוע. הרשויות ההונגריות עצרו אותו בחשד "לביצוע פשעים הקשורים להברחת אנשים" האיש (ששמו לא פורסם) הוא בולגרי, חלק מכנופיה עצומה של מבריחים מהבלקן ומדינות מזרח אירופה

לפני שלושה ימים תועדו במחנה רוסקי הפגנות אלימות בגלל תהליך לקיחת טביעות האצבע ויחס שמוגדר על ידי השוהים במקום "משפיל" וכזה "שמתאים לחיות". בחודש האחרון 34,000 מהגרים ופליטים ביקשו מקלט בהונגריה לבדה, פי 2 ממספר הבקשות ביוני האחרון, 140 אלף עדיין ממתינים בסרביה כדי לעבור את הגבול ולהיכנס למדינה.

זה לא גל, זה צונאמי - ערד ניר על משבר המהגרים באירופה

בינתיים באוסטריה טוענים שהמרכזים לקליטת המהגרים מלאים עד אפס מקום ולא יכולים לקלוט עוד בני אדם. מחנה טראיסקירשן, במרחק של 20 קילומטרים דרומית מהבירה וינה, נבנה בשנות החמישים וקלט בעיקר מהגרים מהגוש הסובייטי, אבל היום השטח מלא באוהלים וצר מלהכיל את זרם הפליטים.

המשאית בה נמצאו עשרות מהגרים שנחנקו - או (רויטרס)

"הדעות באוסטריה חלוקות", אומר המדינה לסוכנות הידיעות רויטרס. "אנשים רבים חושבים שבאים לכאן יותר מידי מהגרים, שהם מערערים את היציבות של החברה המערבית ומביאים איתם טרור. הדאגה היא מכך שהם יורידו את המשכורות ויעברו על החוק".

הדברים נאמרים לאחר שבימים האחרונים אוסטריה ואירופה כולה הזדעזעו מהמקרה שבו נמצאו גופותיהם של 71 מהגרים שנחנקו למוות לאחר שנדחסו לתא המטען של משאית שהובילה אותם למדינה. דרך הים והיבשה ממשיכים אלפים ממדינות מוכות גורל לעשות את דרכם אל היבשת, ומנהיגי אירופה נותרים ללא מענה ראוי בשלב זה.