פולין מאשרת: נמצאה רכבת האוצר הנאצית

האגדה שהציתה את דמיונם של מיליוני בני אדם במשך 70 שנה הפכה למציאות: שר התרבות הפולני אישר "בוודאות של 99%" שנמצאה הרכבת האבודה בקטע מסילה נידח בדרום מערב המדינה. לדבריו, הודאה על ערש דווי של קצין SS או אזרח פולני סייע למצוא את הרכבת ומכ"ם חודר קרקע איתר את המיקום המדויק

כשבוע לאחר ששני הרפתקנים אלמונים הודיעו כי מצאו את "רכבת האוצר הנאצית" - רכבת שעל פי אגדה אורבנית נפוצה הוברחה על ידי הצבא הגרמני בסוף מלחמת העולם השנייה - הרשויות בפולין מאשרות באופן רשמי וכמעט סופי: הרכבת נמצאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בוורשה אמר שר התרבות הפולני פיוטר זוקובסקי כי הרשויות במדינה "בטוחות ב-99%" שהרכבת אכן קיימת ושמיקומה המדויק נחשף באמצעות תצלומי מכ"ם חודר קרקע שנחשפו בפני הממשל בפולין.

אילוסטרציה (רויטרס)

זוקובסקי חשף כי מה שהוביל למציאת הרכבת לאחר 70 שנה הוא וידוי על ערש דווי, ככל הנראה מפי קצין SS או אזרח פולני שלקחו חלק בהסתרתה. לדבריו, הרכבת שאורכה 100 מטרים נמצאה בקטע מסילה נסתר בין ורוצלאב והעיר ולבז'יך בדרום מערב פולין.

זהב, תכשיטים וציוד צבאי

הבכיר הפולני הדגיש כי הרשויות עדיין לא יודעות במדויק מה נמצא בתוך הרכבת, אך אמר כי היא "ככל הנראה נושאת ציוד צבאי, מסמכים וייתכן שגם זהב, תכשיטים וחפצי אמנות". הוא הדגיש כי השלל יוחזר לבעלים החוקיים אם אלה יימצאו ואמר כי מדובר בממצא "חסר תקדים".

ארכיון (sky news)

"באותה תקופה נעשה שימוש ברכבות משוריינות כדי לשאת חפצים יקרי ערך מאוד והעובדה שמדובר ברכבת משוריינת היא רמז גדול", אמר. מוקדם יותר השבוע דווח השר כי בימים האחרונים החלו רבים לחפש אחר הרכבת, הזהיר כי היא עלולה להיות ממולכדת וקרא לאזרחים להפסיק מיד בחיפושים העצמאיים.

על פי האגדה שנפוצה בפולין הרכבת הוברחה בעקבות התקדמות הצבא האדום לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. על פי הדיווח הרכבת נכנסה למנהרה מתחת לטירה באזור ולבז'יך ומעולם לא יצאה. פתח הכניסה למנהרה שנחצבה בהר פוצץ וכך אבד מיקומה של הרכבת במשך 70 שנה.