גוואטמלה: הדרך להדחת הנשיא עוברת בהגרלה

נשיא גוואטמלה החשוד בשוחד מסרב להתפטר, ורבים יצאו לרחובות בדרישה להדחתו. הפרלמנט הקים ועדה שתבחן את הראיות נגדו, ובחר את נציגיה בשיטת הלוטו - באמצעות כדורים שהוגרלו על בימת הנואמים. צפו בטקס היצירתי

דמוקרטיה בשיטת המזל: מדינת גוואטמלה סוערת לאחרונה בעקבות פרשת שחיתות בצמרת. הנשיא אוטו פרז חשוד בשוחד אך מסרב להתפטר, וחברי הפרלמנט שמנסים להדיח אותו הגו יוזמה יצירתית - להקים ועדה מיוחדת שתחליט על הדחתו. לכאורה מדובר בהליך פורמלי ואפילו משעמם, אך נבחרי הציבור החליטו להפוך את הליך הקמת הוועדה למופע בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

חברי הוועדה המיוחדת שהקים הפרלמנט נבחרו לא על סמך הרקורד שלהם, אלא רק בזכות המזל: המחוקקים נעמדו על במת הפרלמנט כשהם מסובבים כדור ובתוכו מספרים המייצגים את נבחרי הציבור שעתידים להרכיב את הוועדה. כמו בהגרלת לוטו מיושנת במיוחד הגרילו הנבחרים חמישה כדורים - אחד לכל מקום פנוי בוועדה.

מחוץ לאולם הפרלמנט הפגינו רבים מתושבי הבירה גוואטמלה סיטי ודרשו את התפטרותו המיידית של הנשיא. הם צעקו "די לשחיתות" ו"למדינה שלנו אין נשיא".

פרז עצמו סירב להכריז על עתידו: "זו החלטה אישית. אני ביקשתי מאלוהים חוכמה כדי שייתן לי הארה ואוכל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור עמי". רבים בציבור - וגם בפרלמנט - לא הסתפקו בשיחה בין הנשיא לבין אלוהים, ומחכים לתוצאות הוועדה שתקבע האם הראיות מספיקות להדחתו של פרז.