סבא"א: אירן הרחיבה את המתקן בפרצ'ין

דוח חדש שפורסם בסוכנות הידיעות רויטרס חושף: במקביל לשיחות הגרעין עם המעצמות, אירן בנתה תוספת לאחד המבנים באתר הצבאי החשאי. במערב חושדים: טהרן פיתחה בעבר נשק גרעיני במתקן

"אירן הרחיבה את המתקן בפרצ'ין" (פליאד - אירבוס דיפנס)

שבוע לאחר שדווח כי מומחים אירנים יפקחו בעצמם על המתקן בפרצ'ין, האתר הצבאי החשאי ממשיך לעורר כותרות: דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) קובע כי אירן בנתה תוספת לאחד המבנים במקום במקביל לשיחות הגרעין שניהלה עם המעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאז הדוח האחרון שלנו בחודש מאי המשיכה הסוכנות לעקוב אחר האתר בפרצ'ין באמצעות תצלומי לוויין", נכתב בדוח החשאי של סבא"א שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. "הבחנו בנוכחות של כלי רכב, ציוד וחומרי בנייה, כמו גם בתוספת בנייה לאחד המבנים הקיימים במקום".

בשבוע שעבר פרסמה סוכנות הידיעות AP פרטים מתוך ההסכם הסודי בין אירן לבין סבא"א, שנחתם במקביל לחתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות. מהמסמך עולה כי מומחים אירנים יורשו לפקח בעצמם על הבסיס, שנחשב למתקן הסודי ביותר בתכנית הגרעין האירנית ועל פי החשד שימש את הרפובליקה האסלאמית לפיתוח נשק גרעיני. 

שבועיים קודם לכן דווח בסוכנות הידיעות "בלומברג" כי אירן פעלה להעלים ראיות באתר בפרצ'ין, ימים ספורים בלבד לאחר החתימה על הסכם הגרעין. הדיווח התבסס על בכירים בקהילת המודיעין בארצות הברית ועל תצלומי לוויין חסויים שנחשפו בפני מחוקקים בארצות הברית.

תצלומי הלוויין מתוארכים לאמצע-סוף חודש יולי וניתן לראות בהם תזוזת בולדוזרים וכלים הנדסיים כבדים בפרצ'ין. על פי הדיווח בבלומברג, המודיעין האמריקני מסיק בסבירות גבוהה כי מדובר בניסיון של הממשל האירני "לטהר" את האתר הצבאי לקראת ביקור צפוי של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית .

החתימה על ההסכם בין אירן לסבא"א (טוויטר)

סבא"א: זקוקים לתוספת תקציב

מוקדם יותר השבוע הזהיר יושב ראש סבא"א יוקיה אמאנו כי הסוכנות צריכה יותר כסף כדי לממן את הפיקוח על אירן, ובמקביל הכחיש את הדיווח על כך שאירן תורשה לפקח בעצמה על האתר בפרצ'ין.  

לדברי אמאנו, העלות השנתית של פעילות הסוכנות תגיע ל-9.2 מיליון אירו בשנה בעקבות ההסכם. ארצות הברית התחייבה לאפשר את המימון שדרשה הסוכנות. על ההסכם בין אירן למעצמות אמר אמאנו: "זה כלי רב עוצמה, ואני קראתי לאירן להסכים לתנאים אלו מאז שנכנסתי לתפקידי לפני כשש שנים. ההסכם עקבי ומקיף, הוא לא מפר בשום צורה את העקרונות שלנו לפיקוח - זוהי הזדמנות היסטורית לפתור את סוגיית הגרעין האירני, ואני מקווה שננצל אותה".

"הזדמנות היסטורית". אמאנו (רויטרס)

עוד הוסיף אמאנו כי אירן "הסכימה לצעדי שקיפות כמו גישת פקחים לאתרים ומכרות של אורניום, כמו גם מעקב על ייצור הצנטריפוגות". לדבריו, צעדים אלו יאפשרו פיקוח הרבה יותר מקיף בהשוואה למעקב האירני: "זה יאפשר לנו הבנה טובה יותר של תכנית הגרעין של אירן".