פיקוח על אירן? "צריכים עוד כסף"

סוכנות האו"ם לפיקוח על הגרעין הכריזה כי ההסכם עם אירן הוא "הזדמנות היסטורית", אך גם טענה כי אין תקציב בשלב זה לפיקוח מקיף. יו"ר הסוכנות טען, בניגוד לדיווחים בעולם, כי ההסכם "יעניק גישה נרחבת לאתרים ומידע באירן וייצור שקיפות"

אתר הגרעין בפרצ'ין, ארכיון (פליאד - אירבוס דיפנס)

עוד תפנית בדרך לאישור ההסכם? הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א) הביעה תמיכה בהסכם הגרעין עם אירן - אך טענה שהיא צריכה יותר כסף כדי לממן את הפיקוח. יו"ר הסוכנות הסביר כי הפיקוח על אתרי הגרעין לא מתוקצב בשלב זה, וגם הכחיש את הדיווחים לפיהם אירן תפקח בעצמה על חלק מהאתרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר הסוכנות יוקיה אמאנו, שמרכז היום (שלישי) ישיבת נגידים, אמר שהעלות השנתית של תפקוד הסוכנות תגיע ל-9.2 מיליון אירו בשנה (כ-10,630,000 דולרים) בעקבות ההסכם.

עד עכשיו הסוכנות גייסה את התקציב שלה לפעילות באירן באמצעות תרומות חוץ-תקציביות מהמדינות החברות, ואמאנו קרא למדינות החברות לספק לסבא"א את ההון הדרוש לעבודתה באירן. הוא אמר ש 800,000 האירו שכבר קיבל ייגמרו בסוף החודש הבא.

באתר של סבא"א נחשפה גם ההצהרה של אמאנו בפני חבר הנאמנים: אמאנו בירך על ההסכם והדגיש כי הארגון "מוכן לנטל העבודה הדרוש". על ההסכם בין אירן למעצמות אמר: "זה כלי רב עוצמה, ואני קראתי לאירן להסכים לתנאים אלו מאז שנכנסתי לתפקידי לפני כשש שנים. ההסכם עקבי ומקיף, הוא לא מפר בשום צורה את העקרונות שלנו לפיקוח - זוהי הזדמנות היסטורית לפתור את סוגיית הגרעין האירני, ואני מקווה שננצל אותה".

"הזדמנות היסטורית". אמאנו (רויטרס)

לדבריו, אירן תצטרף בכך ל-120 מדינות ברחבי העולם שהציבו את עצמן בפני פיקוח גרעיני: "כשפרק זה בהסכם ייושם, תהיה לנו גישה גדולה יותר למידע ולאתרים באירן. ברגע שמדינה מצטרפת לפיקוח, עליה להציג מידע נרחב ומפורט לסוכנות, ואז אנחנו נתחיל לוודא את אמינות המידע ולעקוב באופן שוטף אחרי ההתפתחות הגרעינית".

עוד הוסיף אמאנו כי אירן "הסכימה לצעדי שקיפות כמו גישת פקחים לאתרים ומכרות של אורניום, כמו גם מעקב על ייצור הצנטריפוגות". לדבריו, צעדים אלו יאפשרו פיקוח הרבה יותר מקיף בהשוואה למעקב האירני: "זה יאפשר לנו הבנה טובה יותר של תכנית הגרעין של אירן".