גרפיטי בשגרירות הבריטית בטהרן: "מוות לאנגליה"

המפגינים שהסתערו על השגרירות הבריטית באירן השאירו כתובת נאצה נגד המלכה אליזבת, וגם ארבע שנים לאחר מכן, כשהשגרירות נפתחה מחדש, הכיתוב נשאר כ"מזכרת" צורמת. טקס פתיחת השגרירות לווה באבטחה ניכרת, בגלל שלאירנים רבים הדגל הבריטי מסמל זכרונות רעים

הגרפיטי המביך בשגרירות

השגרירות הבריטית בטהרן פתוחה וגם השגרירות האירנית בלונדון, שר החוץ הבריטי הנהיג טקס והדגל הבריטי - ה"יוניון ג'ק" - מתנוסס שוב באירן אחרי ארבע שנים, אבל על אחד הקירות במתחם השגרירות נשארה תזכורת לא נעימה לאירועים שהתרחשו במתחם לפני ארבע שנים, האירועים שגרמו לסגירת השגרירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מעל לתמונתה של המלכה אליזבת' השנייה עדיין מתנוססת הכתובת "מוות לאנגליה" שהשאיר ההמון המסתער ב-2011. המשטרה פרסה כוחות רבים סביב המתחם, מכיוון שלרבים מהאירנים הסמל הבריטי שהונף אינו סמל של מדינה אוהדת.

קבוצה קטנה של עובדים, אירנים ובריטים ועוד כמה עיתונאים התרכזו בטקס הפתיחה על מדשאה מטופחת היום, מאחורי חומות גבוהות שמפרידות את המתחם מההמולה במרכז טהרן.

שר החוץ האמונד אמר בנאום הפתיחה: "אין גבול למה שאירן ובריטניה יכולות להשיג יחדיו, יש תיאבון לעשות עסקים ביחד". הוא פנה לראש הבנק האירני הלאומי ובדק האם נעשו הכנות לכניסה מחודשת למערכת הכלכלית העולמית והביע את נכונותו להפוך את הכלכלה הבריטית לראשונה שתשקיע ותיצור קשרים עם הכלכלה האירנית.

שגרירות בריטניה בטהרן, ארכיון (רויטרס)

בנובמבר 2011 אירן הכריזה שהיא מגרשת את השגריר הבריטי בתגובה על הקשחת הסנקציות על אירן על רקע תכנית הגרעין. מאות מפגינים הסתערו אז על המתחם, ניפצו חלונות, בזזו רכוש ממגורי הסגל, הרסו מכוניות, תלשו דגלים ותמונות והשאירו כתובות בגנותה של בריטניה והמלכה.

עסקת הגרעין בין אירן לשש המעצמות שנחתמה בחודש שעבר הובילה לפרץ של ביקורים מאירופה ברפובליקה האסלאמית גם על ידי שרים בכירים מגרמניה ומצרפת. האמונד הוא שר החוץ הבריטי השני לבקר באירן מאז המהפכה האסלאמית ב-1979, כשהביקור האחרון היה על ידי ג'ק סטרו בשנת 2003.