אירן: "הפלנו מל"ט ריגול"

סוכנות הידיעות הרשמית במדינה דיווחה שכוחות צבא יירטו מל"ט חשוד באזור הגבול המערבי של המדינה. לטענת האירנים, מדובר בכלי טיס שנועד לרגל ולעקוב אחר מתקנים צבאיים. במקביל, חשפה היום טהרן טיל בליסטי חדש שמגיע למרחק 500 ק"מ

"המל"ט נועד למעקב". ארכיון (יח"צ)

על רקע הביקורת בישראל ובארה"ב על הסכם הגרעין עם אירן, במיוחד סביב נושא הפיקוח על המתקנים, דיווחה היום (שבת) סוכנות הידיעות הרשמית של אירן כי כוחות צבא הפילו כלי טיס בלתי מאויש שנכנס לשטח הרפובליקה האסלאמית באזור הגבול המערבי. לטענת האירנים, מדובר במל"ט שמטרתו לעקוב ולרגל אחר המתקנים הצבאיים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיווח על הפלת המל"ט החשוד מגיע לאחר שמוקדם יותר היום אירן חשפה טיל קרקע-קרקע חדש מתוצרת עצמית, שלטענתה מסוגל לפגוע ברמת דיוק גבוהה בכל נקודה במרחק של 500 ק"מ. חשיפת הטיל החדש המכונה "פתח 313" מגיעה שבועות ספורים אחרי החתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות במסגרתו סוכם על הסרת הסנקציות שהוטלו על אירן.

נשיא אירן חסן רוחאני השתתף בטקס שבו הוצג הטיל הבליסטי החדש בטהרן. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות האירנית "פארס", הטיל מונע באמצעות דלק מוצק ומצויד בחיישנים מתקדמים.

גורם בצבא אירן סיפר לסוכנות הידיעות כי הצבא כבר ביצע ניסוי מוצלח בטיל החדש. עוד נטען כי שר ההגנה האירני הורה על ייצור המוני של כלי הנשק המתקדם במהלך השבועות הקרובים.

על פי ההסכם שנחתם בווינה בין המעצמות לאירן, אספקת ציוד צבאי כמו הטיל הבליסטי שנחשף כעת מותנית באישור מועצת הביטחון של האו"ם. במסגרת ההסכם, ארה"ב התחייבה כי תטיל וטו על כל בקשה שכזו מצדה של טהרן.