מנהיג צפון קוריאה הורה לצבא להיערך למלחמה נגד דרום קוריאה

שליטה של צפון קוריאה קים ג'ון און, הורה לצבא ארצו להיערך למלחמה מול נגד דרום קוריאה בעקבות הדרדרות ביחסים שהחלה עקב שידורי תעמולה שהפעילה סיאול. בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות הרשמית במדינה נכתב כי "קים הורה ליחידות שבחזית להתכונן לפעולות התקפיות מבצעיות"

(רויטרס)

מתיחות בגבול - לא רק באזורנו: מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג-און הורה לכוחות הצבא שבחזית להיערך למלחמה קרובה עם השכנה דרום קוריאה. הדברים נאמרו על רקע הדרדרות היחסים בין שתי המדינות שהובילה לחלופי אש נדירים ביממה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה KCNA פרסמה כי ההחלטה של קים הגיעה במהלך ישיבת חירום של הוועדה הצבאית המרכזית שהרודן עומד בראשה.

במהלך הפגישה, הורה מנהיגה הצעיר של צפון קוריאה לחיילי הצבא המוצבים בחזית, "להיכנס למצב מלחמתי החל מיום שישי בשעה 11:30 (שעון ישראל). בהודעה שפורסמה נכתב: "החיילים צריכים להיות מוכנים באופן מלא לשיגור פעולות הפתעה".

(רויטרס)

המתיחות בין המדינות החלה אתמול לאחר שצפון קוריאה ירתה טיל לעבר רמקול שהשמיע תעמולה נגד המשטר הקומוניסטי בפיוניאנג. בעקבות הירי הגיבה דרום קוריאה בירי ארטילרי לעבר שכנתה. בשתי התקריות עד כה לא דווח על נפגעים.

משרד ההגנה של קוריאה הדרומית מסר כי למרות הירי לעבר הרמקול לא נפגע והמשיך לשדר את ההודעות מטעם הממשל. בעקבות כך הציבה צפון קוריאה לשכנתה אולטימטום בן 48 שעות לפרק את הרמקול מעורר המחלוקת או להתמודד מול פעולה צבאית. עד כה דחתה סיאול את האיום והמשיכה לשדר.

סכנה של הסלמה

חילופי הארטילריה בגבול בין שתי הקוריאות החלו על רקע מתיחות פציעתם של שני חיילים דרום קוריאנים ממוקש. לטענת סיאול המוקשים הונחו על ידי השכנה מצפון ובתגובה לכך, לאחר עשור של "שקט", חידשו את שידורי תעמולה עתירי הדציבלים מעבר לגבול.

בעקבות המצב בחצי האי הקוריאני הביעו ארצות הברית והאו"ם דאגה עמוקה. מחלקת המדינה האמריקנית קראה לפיונגיאנג להימנע מהסלמה נוספת ואמרה כי וושינגטון נשארה "איתנה" במחויבותה להגנה על הברית עם דרום קוריאה.