דיווח: בריטניה פותחת מחדש את השגרירות באירן

אחרי 4 שנים בהן לא הייתה לממלכה נציגות ברפובליקה האסלאמית, שר החוץ הבריטי יחנוך את השגרירות המחודשת בטהרן. בשנת 2011 נסגרה הנציגות הבריטית לאחר הסתערות של המון זועם

הסכם הגרעין מביא להתחממות ביחסים: שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, יפתח מחדש את השגרירות הבריטית בטהרן בסוף השבוע, כמעט 4 שנים אחרי אחרי שנסגרה בגלל מתקפה של המון זועם - כך דווח היום (חמישי) ב"גרדיאן" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, גם השגרירות האירנית בלונדון תיפתח במקביל, במסגרת ההתחממות המהירה ביחסים בין אירן והמערב אחרי הסכם הגרעין. זוהי הפעם הראשונה מזה 14 שנה בה שר חוץ בריטי מבקר באירן.

האמונד צפוי לצאת לטהרן לכבוד אירוע הפתיחה, אחרי דיון שיערוך יחד עם שרי חוץ מהאיחוד האירופי. יחד אתו יצאו לטהרן גם אנשי עסקים בריטים רבים.

הנציגות בטהרן מתחדשת (ISNA)

במשרד החוץ בלונדון עדיין זוכרים את האירועים מנובמבר 2011, בהם המוני פעילים קיצוניים, בעידוד של אנשי משמרות המהפכה, טיפסו על חומות השגרירות, שדדו והרסו רכוש, ושרפו את הדגל הבריטי.

על פי הפרסום, בתחילה יכהנו בשגרירות מספר קטן של דיפלומטים. עם הזמן יוחלפו הדיפלומטים בנציגים בכירים יותר. מלבד שיפור הקשרים הכלכליים בין המדינות, בבריטניה מתכוונים לשפר עכשיו את האבטחה של השגרירות, למקרה של הסתערות נוספת בעתיד. 

בתוך כך, דובר סוכנות האנרגיה הגרעינית האירנית, בהרוז קמלוואנדי, דוחה היום את הדיווח של סוכנות הידיעות AP, לפיו אירן תפקח בעצמה על אתר פרצ'ין, שבו ביצעה ניסויים בנשק גרעיני. על פי הדובר, אין מסמך הסכמה סודי על שיתוף הפעולה בין סבא"א לאירן.

"רמת הפיקוח טובה" (רויטרס)

אירן: "הדיווחים על הפיקוח בפרצ'ין - ספקולציות"

על פי הדיווח אמש מסוכנות הידיעות, מסמך שהגיע לידי עיתונאי AP מעיד שפקחים אירנים הם אלו שיפקחו על הפעילות בפרצ'ין ויעבירו את ממצאי בפיקוח לפקחי סבא"א. קמלוואנדי דחה את הדיווח והפציר על המחוייבות של סבא"א "להגנה של מסמכים סודיים ומידע לגבי ההסכם דו-צדדי (שלה) עם המדינה שלנו".

בניגוד לדיווחים, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוענת שהיא מרוצה מהגישה לאתר בפרצ'ין. ראש סבא"א, יוקיה אמאנו, אמר כי הדיווח על פיו אירן תערוך בדיקות גרעיניות משלה מסולף . "אני מוטרד מהצהרות המצביעות על כך שסבא"א נתנה את האחריות לבדיקות הגרעיניות לאירן. הצהרות כאלה מסלפות את הדרך שבה אנו התחייבנו עבודת האימות החשובה הזו". הבהיר אמאנו.

יחד עם זאת, סבא"א טוענת שהיא מחויבת לשמור על סודיות בנודע להסדר עם טהרן. "ההסדר הנפרד של ההסכם עולה בקנה אחד עם דרכי האימות של סבא"א והוא עומד בדרישות של סבא"א,", אמר דובר הסוכנות.