"אירן תפקח בעצמה על מתקן פרצ'ין"

סעיף יוצא דופן בהסכם הסודי בין אירן לסבא"א מאפשר לה לפקח בעצמה על מתקן הגרעין במחנה הצבאי הסמוך לטהרן שבו, כך על פי דיווחים, פותח נשק גרעיני – כך עולה ממסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP‏

המתקן בפרצ'ין (פליאד - אירבוס דיפנס)

מומחים אירנים יפקחו בעצמם על המתקן הצבאי הסודי בפרצ'ין כך עולה ממסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP וחושף סעיף חריג בהסכם החשאי בין אירן לבין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבסיס הצבאי בפרצ'ין נחשב למתקן הסודי ביותר בתכנית הגרעין האירנית, ועל פי החשד הוא שימש את הרפובליקה האסלאמית לפיתוח נשק גרעיני.

ההסכם החשאי בין אירן לבין סבא"א אינו חלק מהסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות. המעצמות עצמן לא היו מעורבות במשא ומתן בנושא, אך תודרכו בנוגע לפרטיו על ידי נציגי סבא"א.

אחרי ההסכם, הועלמו הראיות?

בארה"ב דווח: אירן העלימה ראיות בפרצ'ין

לפני שבועיים בדיוק דווח בסוכנות הידיעות "בלומברג" כי אירן פעלה להעלים ראיות באתר בפרצ'ין, ימים ספורים בלבד לאחר החתימה על הסכם הגרעין. הדיווח מתבסס על בכירים בקהילת המודיעין בארצות הברית ועל תצלומי לוויין חסויים שנחשפו בפני מחוקקים בארצות הברית.

תצלומי הלוויין מתוארכים לאמצע-סוף חודש יולי וניתן לראות בהם תזוזת בולדוזרים וכלים הנדסיים כבדים בפרצ'ין. על פי הדיווח בבלומברג, המודיעין האמריקני מסיק בסבירות גבוהה כי מדובר בניסיון של הממשל האירני "לטהר" את האתר הצבאי לקראת ביקור צפוי של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

הפעולות החשודות באתר פרצ'ין אומנם אינם מנוגדות כשלעצמן לפרטי ההסכם, אך הן עשויות להטיל ספק על מוכנותה של אירן לעמוד בהתחייבותה לספק מידע בנוגע למימד הצבאי של תכנית הגרעין שלה בעבר ובהווה.

לצד החתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות, חתמה אירן גם על הסכם עם סבא"א, שפרטיו נותרו חסויים. מטרת ההסכם היא לשפוך אור על הממד הצבאי של תכנית הגרעין האירנית והוא כולל ביקור פקחים במתקן בפרצ'ין. בחודשים הקרובים צפויים פקחים להגיע למקום, אך החשש הוא כי השמדת הראיות תסכל את עבודתם.