בכיר בטהרן: "אבו מאזן לא רצוי באירן"

בכיר בממשל האירני טען כי הדיווחים על ביקור "להפשרת היחסים" של אבו מאזן בטהרן אינם נכונים. היועץ הבכיר הוסיף כי חמאס הם אורחים רצוויים וכי אירן פועלת להחזיר לארגוני הטרור את המימון שקופץ

בדרך לטהרן? אבו מאזן (רויטרס)

הביקור שלא היה ולא יהיה: לפני כשבוע דווח כי נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמור להגיע לטהרן בקרוב, לאחר שהוזמןם לביקור מדיני. היום (רביעי) הגיעה ההכחשה הגורפת - דווקא מכיוונה של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יועץ בכיר באירן, חוסיין שייח' אל-אסלאם, טען כי הממשל בטהרן לא הזמין בשום שלב את אבו מאזן לביקור מדיני: לדבריו, בקשת הרשות הפלסטינית לתיאום ביקור מדיני סורבה.

"הדיווח שקרי - הפלסטינים ביקשו כמה פעמים שהוא יגיע ואנחנו סירבנו, זו לא הייתה יוזמה שלנו", הוסיף אל-אסלאם המשמש כעוזר בתחום היחסים הבינלאומיים למועצת ה"שורה".

היועץ ציין כי אנשי חמאס הם דווקא אורחים מאוד רצויים בטהרן: "יש לנו יחסים אסטרטגיים איתם, שמנו את המחלוקות בנושא הסורי בצד ואנחנו נקבל כל ביקור שלהם בברכה". עוד טען הבכיר כי בקרוב צפוי ביקור של בכירי חמאס במדינה, כחלק מהמאמץ של המשטר בטהרן "לתמוך בארגוני ההתנגדות". לאחרונה דווח כי אירן צמצמה את התמיכה הכספית, והיועץ הודה כי הסיוע לג'יהאד פחת בשל המצב הכלכלי - אך בטהרן פועלים על מנת לתקן את המצב.

הקשרים בין הרשות הפלסטינית לאירן הידרדרו בעשר השנים האחרונות, בעיקר לאור התמיכה האירנית בפלגים חמושים המתנגדים לרשות. כמו כן, ההתנגדות האירנית לשיחות השלום בין הרשות הפלסטינית לישראל הובילה לחילוקי דעות גלויים בין אבו מאזן לבין ההנהגה של אירן. למרות זאת, ב-2012 ביקר אבו מאזן באירן במסגרת ועידה מדינית.