אירן: "עסקת ה-S-300 - בשבוע הבא"

שר ההגנה האירני הודיע כי למרות לחצים בינלאומיים שהופעלו על רוסיה לבטלו, החליט פוטין לקיים את ההסכם. "אין כל מחסום לחתימה על העסקה"

טילי S-300 (רויטרס)

שר ההגנה האירני הגנרל חוסיין דגהאן אומר היום (שלישי) כי הרפובליקה האסלאמית צפויה לחתום על עסקת טילי ה-S-300 עם רוסיה כבר בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דגהאן הוסיף כי על אף לחצים בינלאומיים על רוסיה לבטל את ההסכם, החליט הנשיא ולדימיר פוטין לקיימו בכל זאת. "אין כל מחסום לחתימת העסקה", הוא אמר.

בתחילת החודש דווח כי מפקד כוח אל-קודס האירני, הגנרל קאסם סולימאני נפגש בחודש שעבר במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ומקור רוסי בכיר סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי השניים שוחחו על העברת טילי S-300 לאירן.

רשת פוקס ניוז האמריקנית דיווחה כי הגנרל האירני נפגש לאחרונה במוסקבה עם בכירים בקרמלין, בהם לא אחר מאשר הנשיא הרוסי. המפגש התקיים למרות הגבלות בינלאומיות המוטלות על סולימאני, בהן החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם האוסרת עליו לצאת מאירן.

על פי הדיווח, המתבסס על מספר מקורות מודיעין במערב, ב-24 ביולי נחת סולימאני לסבב הפגישות עם הבכירים בממשל במוסקבה. רק שבוע לפני כן העיד מזכיר המדינה ג'ון קרי בפני ועדה מיוחדת, שם הדגיש כי העסקה עם אירן לא תשנה את העיצומים על הגנרל האירני. "בזכות יוזמה של ארה"ב, הסנקציות על סולימאני לא יוסרו לעולם", טען קרי.

בנוסף לפוטין נפגש הגנרל האירני גם עם מזכיר ההגנה הרוסי. על פי ההסכם שנחתם בין המעצמות לאירן, אמברגו הנשק על המדינה צפוי להיות מוסר בעוד חמש שנים.

טילי ה-S-300 הם טילים מתקדמים נגד מטוסים לטווח רחוק, שעשויים להוות איום על מטוסי חיל האוויר במקרה של תקיפה ישראלית בשטח אויב. בעבר ישראל הביעה התנגדות חריפה להעברת מערכת הנ"מ המתקדמת לידיו של נשיא סוריה בשאר אסד, שמא יגיעו הטילים לידיהם של אנשי חיזבאללה בלבנון.