ארה"ב מזהירה את סין: הפסיקו לשלוח סוכנים חשאיים לארצנו

חודש לפני הביקור הרשמי של נשיא סין בארה"ב, הממשל האמריקני דורש מממשלת סין להפסיק ולהפעיל סוכנים חשאיים בשטחם. על פי ה"ניו-יורק טיימס" מטרת הסוכנים היא לאתר גולים סינים ולהשיבם למולדתם. עוד דווח כי הטקטיקות של הסוכנים הינן "כוחניות ומשונות"

יחידה מיוחדת לאיתור גולים (רויטרס)

המתיחות בין ארה"ב לסין נמשכת: וושינגטון העבירה מסר לסינים בדרישה לחדול ולהפעיל סוכנים חשאיים בשטחה במטרה לאתר גולים סינים שברחו ממולדתם- כך דיווח הלילה (שני) עיתון הניו יורק טיימס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי העיתון, הסוכנים החשאיים מפעלים אמצעי לחץ על הגולים, חלקם אזרחים סינים שנחשדו בשחיתות ובעבירות פליליות אחרות ונמלטו מהמדינה, לחזור לארצם.

מחלקת המדינה האמריקנית הזהירה בשבועות האחרונים את ממשלת סין להפסיק את פעילותם של הסוכנים. לדברי גורמים רשמיים בארה"ב שצוטטו על ידי העיתון, הסוכנים, שנשלחו על ידי המשרד לביטחון פנים הסיני, נכנסו לשטחי ארה"ב בעזרת ויזת עבודה או תיירות ובאמצעות "טקטיקות כוחניות שונות" החזירו את הגולים לארצם. השיטות השנויות במחלוקת, שהתעצמו בחודשים האחרונים, כללו איומים על קרובי משפחה בסין.

גורמים רשמיים בארה"ב טענו כי מבצע "פוקס האנט", הינו חלק ממאמץ עולמי של בייג'ינג להחזיר אזרחים החשודים במעילת כספים, פעילות פלילית ואף פעילים פוליטים שנמלטו מהמדינה מחשש לחייהם. על פי הערכות של אותם גורמים, יותר מ-930 חשודים הוחזרו במסגרת התכנית בשנה שעברה.

בחודש הבא צפוי נשיא סין שי ג'ינפינג לערוך את ביקורו הממלכתי הראשון שלו בארצות הברית, כאשר מוקד הביקור הוא לנסות ולפתור את המתחים הקיימים בין שתי המדינות.