אלפים פונו מאזור הפיצוץ בסין

הרשויות במדינה הודיעו על פינוי אלפי אזרחים ברדיוס של 3 קילומטרים מאתר הפיצוצים העזים בעיר הנמל טיאנג'ין, בעקבות דליפת תרכובת קטלנית במקום. מניין ההרוגים באסון עלה ל-85 ויותר מ-700 בני אדם נפצעו. הבוקר דווח על מספר פיצוצים חדשים שנשמעו במקום ובסין חוששים שהגשם עלול להחמיר את התפשטות הזיהום

שלושה ימים לאחר ששורת פיצוצים אדירים החרידה את עיר הנמל טיאנג'ין שבצפון-מזרח סין, הרשויות במדינה עדיין רחוקות מלהשתלט על המשבר. מלבד העשן שממשיך להיתמר מהאזור, הבוקר (שבת) דווח על מספר פיצוצים חדשים שנשמעו במקום. במקביל הוחלט על פינוי כל התושבים ברדיוס של 3 קילומטרים מאתר הפיצוץ בעקבות הימצאות שרידי נתרן ציאניד - חומר מסוכן ורעיל ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפחות 85 בני אדם, מתוכם 21 כבאים, נהרגו באסון ויותר מ-700 מאושפזים בבתי החולים, מתוכם כ-60 במצב קשה-אנוש. כוחות ההצלה בסין חוששים שמספר הנפגעים עוד יעלה מאחר שעשרות בני אדם, בהם כבאים ועובדים בנמל, עדיין נעדרים.

באופן רשמי ההחלטה על פינוי תושבים מאזור הפיצוץ התקבלה לאחר שהרוח המנשבת באזור שינתה כיוון והתעורר חשש שעשרות אלפים ייחשפו לחומרים מסוכנים. חיילים עוטים מסכות הגיעו לבית ספר סמוך לאתר הפיצוץ, שם מצאו מקלט כמה מאות בני אדם, והורו להם לעזוב את המקום.

גורמי הצלה וביטחון בסין כינסו היום מסיבת עיתונאים ובה פירטו רשימה ארוכה של כימיקלים מסוכנים שנמצאו במקום. חלק מאותם כימיקלים עלולים להתלקח ולהתפוצץ במגע עם מים, ונבדקת אפשרות שניסיונות כיבוי ראשוניים של הדליקה הובילו למעשה לפיצוץ העז.

כמה עשרות בני משפחה של הכבאים הראשונים שהוזעקו למקום ניסו לפרוץ למסיבת העיתונאים, אך המשטרה המקומית נעלה את הדלתות והותירה אותם בחוץ. מדובר בכבאים שאינם עובדים רשמיים של רשות הכבאות ובני משפחותיהם טוענים כי הם כלל לא נספרים בספירת הקורבנות והנעדרים.

הפיצוץ העז בסין

בתוך כך גוברת הביקורת בסין בנוגע להתמודדות השלטונות עם האסון. "אין אף גורם רשמי שמוכן להיפגש איתנו, אפילו לא אחד", סיפרה וואנג באקסיה, שאחיה הגדול עדיין נעדר. "הלכתי לכל בית חולים באזור ולא הצלחתי למצוא אותו".

כלי תקשורת סיני דיווח כי לא פחות מ-700 טונות של נתרן ציאניד - תרכובת קטלנית ומסוכנת - אוחסנו במחסן הענק שהתלקח והתפוצץ ביום רביעי, אך לדיווח טרם התקבל אישור רשמי. למעשה, הרשויות בסין טוענות כי עדיין לא התקבל מידע בנוגע לחומרים שהוחזקו במחסן. בכיר בחקירת האירוע אומר כי מנהלי המקום טרם נתנו תשובות מספקות.

(רויטרס)

באזור האסון ממשיכים לפעול יותר מאלף כבאים, כמו גם עשרות צוותים לטיפול בחומרים מסוכנים. ארגוני סביבה הזהירו מפני האפשרות שגשם שירד ביממה הקרובה עלול להחמיר את הזיהום הסביבתי ואף לחלחל למי התהום.