54 שנים לאחר שנסגרה: שגרירות ארה"ב בקובה נפתחה מחדש

בטקס היסטורי במעמד מזכיר המדינה האמריקני נפתחה שגרירות ארצות הברית בקובה מחדש, לאחר ששגרירות קובה בוושינגטון נפתחה מחדש בחודש שעבר. בשיאו של הטקס הונף דגל ארצות הברית מעל בניין השגרירות

54 שנים אחרי סגירתה, נפתחה היום (שישי) מחדש שגרירות ארצות הברית בהוואנה, בירת קובה. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי הגיע להוואנה על מנת להשתתף בטקס הפתיחה המחודשת והיה לבכיר האמריקני הראשון המבקר בקובה מאז 1945.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיאו של הטקס הונף דגל ארצות הברית מעל בניין שגרירות קובה. בטקס השתתפו גם שלושה חיילי מארינס בדימוס, שהיו אלה שהורידו את דגל ארצות הברית מבניין השגרירות בהוואנה עם סגירתה ב-1961.

בנאום שנשא קרי דקות לפני שהתחיל הטקס אמר מזכיר המדינה כי על אזרחי קובה להחליט בנוגע לעתיד השלטון הקומוניסטי במדינתם. "ארצות הברית תישאר בדעתה לפיה דמוקרטיה היא צורת השלטון הטובה ביותר עבור אזרחי קובה".בחודש שעבר נפתחה שגרירות קובה בוושינגטון בטקס שהועבר בשידור חי ברשת הטלוויזיה הממלכתית של קובה. לטקס הגיע שר החוץ הקובני, יחד עם משלחת של כ-500 נציגים, בהם דיפלומטים, אמנים ובכירים לשעבר בממשל.

פתיחת השגרירויות חתמה 56 שנים של האשמות ומתיחות בין הצדדים מאז שהמורדים בהנהגת פידל קסטרו וצ'ה גווארה הפילו את הממשלה של פולחנסיו בטיסטה, שפעלה בגיבוי אמריקני עד 1959. שנתיים אחרי ההפיכה, הנשיא אייזנהאואר סגר את השגרירות בהוואנה.