מחאה בפריז: חוף עזה מול חוף ת"א

תחת אבטחה של מאות שוטרים נפתח היום רשמית חוף ת"א על גדת נהר הסיין. במקום הושמעה מוזיקה ישראלית ונערכה מסיבה. ממש בסמוך מפגינים עשרות פרו פלסטינים שהקימו "חוף מתחרה" הניפו דגלי פלסטין וקראו "עזה אהובתי". יהודייה שהגיעה למקום: "צרפתים רגילים לא מגיעים לכאן בגלל זה"

בפריז בירת צרפת נפתח הבוקר (חמישי) פרויקט "תל-אביב על הסיין" שבמסגרתו הפך חלק מהנהר שחוצה את עיר האורות לחוף ישראלי, שבו חול ים, דוכני אוכל ישראלי וכדורעף חופים. אל מול המאות שהגיעו לציין את המאורע, התייצבו גם פעילים פרו-פלסטינים שנשאו שלטים נגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות המפגינים שהגיעו לשבש את החגיגות הישראליות בפריז, קראו קריאות נגד ישראל ונשאו שלטים שעליהם כתוב: "עזה אהובתי" ו-"שחרורו את פלסטין". ארגונים פרו-פלסטינים אף הודיעו על השקת מיזם מתחרה - חוף אלטרנטיבי שזכה לכינוי "חוף עזה", באזור סמוך לגשר נוטרדאם. המשטרה נפרסה במקום בכוחות גדולים על מנת לחצוץ בין הצדדים.

לא פחות מחמש יחידות של כוחות שיטור, כמעט 500 שוטרים, אנשי משמר אזרחי וסוכני מודיעין בבגדים אזרחים גויסו על מנת להבטיח את שלום המבלים באירוע החגיגי, ששורה של מחאות אנטימשמיות ואנטי-ישראליות נגדו בימים האחרונים מעיבות עליו. כמה מהנוכחים הביעו חוסר שביעות רצון מהאבטחה הכבדה, שגרמה לרבים מהם לשקול את הגעתם.

"סערה" בחוף (אלעד שמחיוף)

"אתמול הגענו לכאן עם חברים וכלל לא הייתה אבטחה, עצוב מאוד שהיום היינו צריכים לעבור שלושה מעגלי אבטחה כדי להגיע לכאן", סיפרה דבורה, שהגיעה יחד עם מספר ממכריה לחוף הישראלי. "צרפתים רגילים לא מגיעים לכאן בגלל זה". ואכן מרבית האנשים שהגיעו למקום הם ישראלים ויהודים המתגוררים בבירת צרפת.

אידית, תושבת פריז שמבקרת בחוף סיפרה לחדשות 2: ״חבל שהאירוע הפך לפוליטי, זה היה צריך להיות בילוי שיראה לעולם את הצדדים היפים של ישראל״. גם ז'אן שהגיע למקום הביע אכזבה מכך שהאירוע הפך למזוהה עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני: "בשבילי זה יום של תרבות, לא של פוליטיקה, אם אנחנו נביא את הפוליטיקה לכל מקום, זה יהיה סוף העולם".