דיווח: "אבו מאזן הוזמן לביקור באירן"

בכיר פלסטיני המבקר באירן הודיע כי בטהרן כבר נערכים לבואו של יו"ר הרשות הפלסטינית בחודשים הקרובים, במגמה לשיפור היחסים וקשרי המסחר. האם עשור של חילוקי דעות וקרע גלוי בדרך לסיומו? ואיך הקרב על המקומות הקדושים בישראל קשור לתפנית המדינית?

בדרך לטהרן? אבו מאזן (רויטרס)

בכיר פלסטיני טען אתמול (שני) כי נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן צפוי לבקר באירן בחודשיים הקרובים, לאחר שהוזמן באופן רשמי. על פי הדיווח, מטרת הביקור היא "הידוק הקשרים" בין הרשות הפלסטינית לבין אירן, שבועות ספורים לאחר הקלת הסנקציות על כלכלת אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר, אחמד מדג'לאני, המבקר בעצמו בטהרן, אמר כי האירנים כבר נערכים לביקורו של אבו מאזן שנועד להידוק הקשרים בין המדינות. מדג'לאני, בכיר באש"ף הנחשב למקורבו של אבו מאזן, הוסיף כי המשלחת הפלסטינית הסכימה לגבש ועדה משותפת שתדון בסוגיות פוליטיות, כלכליות וחינוכיות.

מג'דלאני הציג למנהיגים האירנים מכתב מאבו מאזן בו מפורטים תנאי המחייה הקשים בשטחים הפלסטינים ו"המתקפות הישראליות הבלתי נפסקות על הפלסטינים והמקומות הקדושים להם". כמו כן שוחח מג'דלאני עם בכירים באירן בנוגע למצב בסוריה והציע לקדם את יוזמתו של אבו מאזן להפסקת אש כוללת ובחירות בתוך שישה חודשים.

באירן כבר נערכים. ארכיון

אם אכן הביקור ייצא לפועל, מדובר בשינוי משמעותי ביחסים האסטרטגיים של טהרן ובחידוש מעורבותה בסכסוך הישראלי-פלסטיני באופן גלוי: הקשרים בין הרשות הפלסטינית לאירן הידרדרו בעשר השנים האחרונות, בעיקר לאור התמיכה האירנית בפלגים חמושים המתנגדים לרשות.

כמו כן, ההתנגדות האירנית לשיחות השלום בין הרשות הפלסטינית לישראל הובילה לחילוקי דעות גלויים בין אבו מאזן לבין ההנהגה של אירן. למרות זאת, ב-2012 ביקר אבו מאזן באירן במסגרת ועידה מדינית.