בכיר רוסי: "פוטין וסולימאני שוחחו על טילי S-300"

על רקע הדיווחים על ביקורו של מפקד כוח אל-קודס האירני במוסקבה ופגישתו עם הנשיא פוטין, אומר גורם רשמי ברוסיה כי השניים שוחחו על העברה אפשרית של טילי S-300 לאירן. במידה וטהרן תתחמש במערכת הנשק המתקדמת הדבר יהווה איום ממשי על מטוסי חיל האוויר

שוחחו על העברת הטילים? פוטין וסולימאני (רויטרס)

לאחר שהבוקר דווח כי מפקד כוח אל-קודס האירני הגנרל קאסם סולימאני נפגש בחודש שעבר במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, מקור רוסי בכיר סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי השניים שוחחו על העברת טילי S-300 לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

טילי ה-S-300 הם טילים מתקדמים נגד מטוסים לטווח רחוק, שעשויים להוות איום על מטוסי חיל האוויר במקרה של תקיפה ישראלית בשטח אויב. בעבר ישראל הביעה התנגדות חריפה להעברת מערכת הנ"מ המתקדמת לידיו של נשיא סוריה בשאר אסד, שמא יגיעו הטילים לידיהם של אנשי חיזבאללה בלבנון.

רשת פוקס ניוז האמריקנית דיווחה הבוקר כי הגנרל האירני נפגש לאחרונה במוסקבה עם בכירים בקרמלין, בהם לא אחר מאשר הנשיא הרוסי. המפגש התקיים למרות הגבלות בינלאומיות המוטלות על סולימאני, בהן החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם האוסרת עליו לצאת מאירן.

מערכת טילים מתקדמת. S-300 (רויטרס)

על פי הדיווח, המתבסס על מספר מקורות מודיעין במערב, ב-24 ביולי נחת סולימאני לסבב הפגישות עם הבכירים בממשל במוסקבה. רק שבוע לפני כן העיד מזכיר המדינה ג'ון קרי בפני ועדה מיוחדת, שם הדגיש כי העסקה עם אירן לא תשנה את העיצומים על הגנרל האירני. "בזכות יוזמה של ארה"ב, הסנקציות על סולימאני לא יוסרו לעולם", טען קרי.

בנוסף לפוטין נפגש הגנרל האירני גם עם מזכיר ההגנה הרוסי. על פי ההסכם שנחתם בין המעצמות לאירן, אמברגו הנשק על המדינה צפוי להיות מוסר בעוד חמש שנים.