דיווח: "גנרל אירני פגש את פוטין במוסקבה"

רשת פוקס ניוז מדווחת שמפקד כוח קודס, הגנרל קאסם סולימאני נפגש עם בכירים בקרמלין, בהם הנשיא פוטין ושר ההגנה הרוסי. מדובר בהפרה בוטה של הסנקציות המוטלות עליו, במסגרתן נאסר עליו לצאת מאירן

פוטין וסולימאני (רויטרס)

רשת פוקס ניוז האמריקנית מדווחת כי הגנרל האירני קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, נפגש לאחרונה במוסקבה עם בכירים בקרמלין, בהם לא אחר מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. המפגש התקיים למרות הגבלות בינלאומיות המוטלות על סולימאני, בהן החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם האוסרת עליו לצאת מאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על פי הדיווח, המתבסס על מספר מקורות מודיעין במערב, ב-24 ביולי נחת סולימאני לסבב הפגישות עם הבכירים בממשל במוסקבה. רק שבוע לפני כן העיד מזכיר המדינה ג'ון קרי בפני ועדה מיוחדת, שם הדגיש כי העסקה עם אירן לא תשנה את העיצומים על הגנרל האירני. "בזכות יוזמה של ארה"ב, הסנקציות על סולימאני לא יוסרו לעולם", טען קרי.

בנוסף לפוטין נפגש הגנרל האירני גם עם מזכיר ההגנה הרוסי. בשלב זה לא ידוע על מה דנו הצדדים במהלך הפגישה מעוררת המחלוקת, אבל הדבר עלול לרמז על עסקאות נשק עתידיות בין שתי המדינות. על פי ההסכם שנחתם בין המעצמות לאירן, אמברגו הנשק על המדינה צפוי להיות מוסר בעוד חמש שנים.

גורמי המודיעין המערביים סיפקו מידע מדויק באשר להגעת הגנרל האירני לרוסיה: על פי הדיווח הוא נחת ביום שישי 24.7 בשעה 06:50 בבוקר בטיסה מסחרית מטהרן בחברת "אייר אירן". הוא המריא חזרה לארצו כבר ביום ראשון. עוד נטען כי בנוסף לפגישות הרשמיות, לוח הזמנים של סולימאני כלל גם "זמן כיף" עם בידור רוסי מקומי, שעליו לא ניתן פירוט נוסף.

ההגבלות שהוטלו על סולימאני אינן קשורות לתכנית הגרעין של ארצו, הגנרל הסורר נקשר לטרור כבר בשנת 2005 בשל שורה של פיגועים נגד מטרות שונות, בהן גם אמריקניות. בשנת 2011 נטען כי עמד מאחורי הכוונה להתנקש בחייו של שגריר סעודיה בארה"ב במסעדה בוושינגטון.

כוח אל-קודס שבראשו הוא עומד נחשב לכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה האירניות. בין היתר הוא אמון על התמיכה בארגוני הטרור ברחבי המזרח התיכון. סולימאני עונה ישירות למנהיגה העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי ואינו כפוף בהכרח לגורמים רשמיים אחרים בארצו.