טראמפ: "המנהיגים שלנו טיפשים"

עשרת המועמדים המובילים מטעם המפלגה הרפובליקנית השתתפו בעימות טלוויזיוני ראשון שבו בעיקר תקפו את הנשיא המכהן ברק אובמה. הם אמנם תקפו את ההסכם עם אירן, אבל נושאי פנים גנבו את עיקר ההצגה. טראמפ: "מה שמתרחש בעניין אירן הוא חרפה"

בקליבלנד שבאוהיו התקיים לפנות בוקר (שישי) העימות הראשון בין המועמדים של המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב בבחירות שיתקיימו בשנת 2016. מי שגנב את ההצגה, כמו תמיד, היה המועמד המוביל בסקרים, המיליארדר הססגוני דולנאלד טראמפ שלא היסס למתוח ביקורת חריפה על ממשל אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המתמודדים התעמתו ביניהם בעיקר בנושאים פנים-אמריקנים: כלכלה, הגירה ומתקפה כלפי המועמדת הדמוקרטית המובילה - הילארי קלינטון. גם היחסים עם ישראל והסכם הגרעין עלו, אך לא זכו לתהודה רבה מדי בעימות. המתמודדים השונים השמיעו קו אחיד שבו תקפו את הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי על ההסכם שאותו הם מקדמים בימים אלה בקונגרס.

המועמדים הרפובליקנים, הלילה (רויטרס)

"יש לנו נשיא שלא מבין כלום, הייתי אומר שהוא חסר כל יכולת, אבל אני לא רוצה לעשות זאת כי זה לא נחמד", תקף טראמפ במהלך העימות. "אם אירן הייתה מניה, כדאי לכם לקנות אותה עכשיו, כי תרוויחו פי ארבעה מהסכום שהשקעתם. מה שמתרחש בעניין אירן הוא חרפה והדבר יוביל להשמדת חלקים נרחבים של העולם".

טראמפ לא חשש לשוב ולהתייחס לנושא ההגירה ממקסיקו כשאמר: "המנהיגים שלנו טיפשים, הפוליטיקאים שלנו טיפשים וממשלת מקסיקו חכמה הרבה יותר, חדה הרבה יותר וערמומית הרבה יותר. הם שולחים הנה את האנשים הגרועים מכיוון שהם לא רוצים לשלם עליהם. הם לא רוצים לטפל בהם. למה להם? כאשר המנהיגים הטיפשים של ארה"ב עושים זאת עבורם. זה מה שמתרחש בפועל, בין אם אתם אוהבים את זה או לא".

הקרב החל (רויטרס)

מייק האקבי, מי שטען לאחרונה כי המדיניות של הנשיא אובמה תוביל את ישראל למשרפות, שב ותקף את ההסכם עם אירן. "לנו אין דבר ואילו אירן קיבלה את כל מבוקשה, אמרנו שנוכל לקיים משא ומתן ובדיקות פיקוח בכל זמן ובכל מקום, ולבסוף ויתרנו על כך", הדגיש האקבי. האירנים אמרו 'אנחנו נמחה את ישראל מהמפה ונביא מוות לארה"ב', כאשר מישהו מכוון לרקתך אקדח טעון, בשם אלוהים! יש לקחת אותו ברצינות".

על פי הפרשנים האמריקנים, האופי המתלהם של העימות מנע מדמויות מתונות יותר, כמו לדוגמה המושל פלורידה ג'ב בוש, מלבלוט בו. הוא התייחס לתכנית הבריאות שמוביל הנשיא ה"אובמה-קר" והדגיש כי יפעל לשנותה אם ייבחר. גם המועמדים טד קרוז וראנד פול רשמו הופעה חיוורת, הם מיהרו לתקוף את הנשיא על שלל נושאים, בהם הויתורים בהסכם עם אירן. כיאה למפלגה שמרנית, המועמדים התייחסו לשלל נושאים הנוגעים לדת. המועמדים המובילים, טראמפ ובוש הצהירו כי הם מתנגדים להפלות.

העימות הרפובליקני שהתקיים הלילה הוא הראשון מבין 12 שצפויים להיות משודרים עד לבחירת המועמד מטעם המפלגה לנשיאות. הוא התקיים בשעת צפיית השיא ברשת פוקס ניוז המזוהה עם המפלגה, עוד קודם לכן קדם לו עימות של המועמדים ה"קטנים יותר", עימות שאותו ניצחה על פי הפרשנים המועמדת קרלי פיונירה.