‫אבל בבית הספר בגרמניה: "זו טרגדיה. למה?"‬

נרות ופרחים פוזרו בכניסה לביה"ס "ג'וזף קוניג" בעיירה הלטרן שבצפון-מערב המדינה, שמבכה את מותם של 16 תלמידים ו-2 מורות שנספו בהתרסקות המטוס. המנהל: "הפצע יגליד לאט, יישארו צלקות". כוחות החילוץ הצליחו לאתר את מעטפת הקופסה השחורה השנייה

תושבי העיירה הלטרן בגרמניה עדיין מתקשים לעכל את גודל האסון שהכה אתמול בבית הספר המקומי - 16 תלמידים ושתי מורות שהיו בדרכם חזרה ממשלחת בת שבוע בברצלונה נהרגו בהתרסקות המטוס בדרום צרפת. בכניסה לבית הספר התיכון "ג'וזף קוניג" בעיירה פוזרו היום (רביעי) נרות ופרחים רבים והדגלים ברחבי גרמניה הורדו לחצי התורן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כשקיבלנו את שיחת הטלפון הראשונה עדיין הייתה לנו תקווה", אמר היום בקול חנוק מדמעות מנהל בית הספר, אולריך וסל. "קיווינו שאולי הם פספסו את הטיסה או שאולי היו שתי טיסות באותו הזמן, אבל זמן קצר לפני השעה שתיים בצהריים קיבלנו הודעה מהרשויות שתלמידינו ועמיתינו היו בין הנוסעים. דבר לא יחזיר את המצב בבית הספר לקדמותו. חלומות של חיים שלמים התנפצו ברגע אחד. הפצע יגליד באיטיות אך לנצח יותיר צלקות עמוקות".

אבל כבד בבית הספר (רויטרס)

(רויטרס)

(רויטרס)

"למה?", נכתב בגדול באחד מהשלטים שנתלה בבית הספר. "אתמול היינו רבים, היום אנחנו לבדנו", נכתב בשלט אחר. עשרות יועצים חינוכיים ועובדים סוציאליים הגיעו היום, עם תחילת יום הלימודים, לבית הספר מוכה האסון על מנת לנסות לסייע לתלמידים ולהורים הכאובים.

מבצע החילוץ באלפים (רויטרס)

נמצאה מעטפת הקופסה השחורה השנייה

במקביל נמשך מבצע החילוץ בהרי האלפים, תחת תנאי מזג אוויר קשים. המחלצים בשטח טוענים כי הליך זיהוי הגופות יימשך לפחות שבוע, וכבר החלו ליטול דגימות DNA מבני משפחות הנוסעים. "קיווינו למצוא ניצולים אבל אין שום סיכוי", אמר אחד המחלצים. "לא מצאנו חלק אחד של המטוס שגדול יותר ממטר ועד עכשיו לא מצאנו אפילו גופה אחת".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד וראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הגיעו לפנות ערב לאתר התרסקות המטוס ברכס האלפים וכינסו מסיבת עיתונאים מיוחדת.

(רויטרס)

"עלינו להבין בדיוק מה קרה פה, אנו חייבים את זה למשפחות הקורבנות", אמר הולנד. "נעשה הכל כדי למצוא, לזהות ולהחזיר למשפחות את גופות יקיריהן". מרקל הצטרפה לדבריו והוסיפה: "נעשה הכל כדי להבין מה קרה פה, גם אם זה ייקח זמן רב".

אתמול הצליחו צוותי החיפוש לאתר את הקופסה השחורה הראשונה של המטוס, שניזוקה, והחלו בניסיונות לחלץ ממנה מידע שיסייע אולי בהבנת הגורמים שהובילו לאסון. כיממה לאחר מכן הצליחו המחלצים לאתר את מעטפת הקופסה השחורה השנייה, שניזוקה באופן קשה עוד יותר, אך טרם נמצאה הקופסה עצמה.

באסון ההתרסקות נהרג גם אייל באום, איש עסקים בן 39 מהוד השרון המתגורר באירופה. "דיברנו עם אייל רק לפני יומיים על כך שהוא כבר מחכה להגיע לליל הסדר וחיכינו לו", סיפרה היום אחותו ליטל. "אייל היה איש שאהב את המשפחה שלו. הוא היה מלאך. איפה היה אלוהים אתמול, למה לא שמר אותו?".

אייל באום (פייסבוק)

אביו, רוברט באום, סיפר שהוא ביקש מבנו שלא יעלה על הטיסה: "ידעתי שהוא עולה על טיסה וביקשתי ממנו שיטוס בטיסה האחרת, שישכור מכונית. לא שהייתה לי תחושה שמשהו יקרה. היינו כל הזמן בקשר בוואטסאפ המשפחתי ודיברנו איתו בסקייפ לעתים קרובות".

בהכנת הידיעה השתתפו אלעד שמחיוף, עמית ולדמן וטטיאנה הופמן.