"ישראל היא היחידה שהתנגדה להסכם"

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא נאום בוושינגטון שבו טען כי אין חלופה טובה יותר לעסקת הגרעין עם אירן. "אני מכיר בחילוקי הדעות עם ראש הממשלה נתניהו, אבל אני מאמין שהוא טועה. העסקה – אינטרס ישראלי"

"ישראל היא היחידה שהתנגדה להסכם" (רויטרס)

כחודש לאחר הסכם הגרעין ההיסטורי בווינה ובעיצומם של דיונים קדחתניים בקונגרס ובסנאט, נשא הערב (רביעי) נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאום הגנה על הסכם הגרעין בין אירן לבין המעצמות, ובו התייחס בהרחבה גם לחשש הישראלי מפני ההסכם. "כל מדינה בעולם שהתייחסה באופן פומבי לעסקה הביעה בה תמיכה, מלבד הממשלה הישראלית", אמר אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשהממשלה בישראל מביעה התנגדות, העם האמריקני מתייחס לזה ובצדק", אמר אובמה. "אף אחד לא יכול להאשים את ישראל על הפקפוק שלה במגעים עם אירן, שמנהיגיה מכחישים שואה ועומדים מאחורי רקטות שמומטרות על ערי ישראל. עלינו להתייחס ברצינות לחשש בישראל, אך העובדה שהיא שישראל יכולה להגן על עצמה בפני כל איום קונבנציונלי, חלקית הודות לתמיכה האמריקנית. אירן גרעינית תשנה את המשוואה הזאת".

"פעלתי יותר מכל נשיא אמריקני אחר כדי לחזק את ביטחונה של ישראל והבהרתי שאני מוכן להמשיך לדון בדרכים להעמיק עוד יותר את שיתוף הפעולה הביטחוני בינינו", אמר. "בין אם מדובר בחיזוק תכנית הגנה מטילים או הגברת שיתוף המידע - נעשה הכל כדי לחזק את ישראל".

"נתניהו טועה"

"לעם בישראל אני מבקש לומר שאירן גרעינית מסוכנת הרבה יותר לכם, לארצות הברית, לעולם כולו, מאשר אירן שהוסרו ממנה הסנקציות הגרעיניות. אני מבין שראש הממשלה נתניהו מתנגד נחרצות לכך ואינני מפקפק בכנות כוונותיו, אבל אני חושב שהוא טועה. העובדות תומכות בעסקה ומחובתי לפעול על פי השקפתי למרות חוסר הסכמה עם ראש ממשלת ישראל".

"ההסכם יביא מלחמה". נתניהו (עמוס בן גרשום לע"מ)

במהלך נאומו התייחס אובמה לכל הטענות שמעלים מתנגדי העסקה והדגיש כי מי שטוען שניתן להשיג עסקה טובה יותר "מוכר פנטזיות". "אין לנו אשליות בנוגע לממשל האירני", אמר. "אירן תומכת בארגוני טרור עמו חיזבאללה, אך האמת היא שאירן תמיד מצאה דרך לממן טרור, עם או בלי סנקציות כלכליות. היכולות הקונבנציונליות של אירן לעולם לא ישתוו לאלה של ישראל ונדאג לכך במסגרת מחויבותנו לביטחון ישראל".

"יש מקרים שבהם הפעלת כוח היא הכרחית ואם אירן לא תעמוד בתנאי ההסכם, ייתכן שלא תהיה לנו אפשרות אחרת", אמר, "אבל איך נוכל להצדיק מלחמה מבלי שניסינו לפחות ליישם פתרון דיפלומטי שמשיג את מטרתנו? איך נוכל להצדיק את זה בפני חיילינו, בפני העולם והדורות הבאים?".

נתניהו: ההסכם יביא מלחמה

זמן קצר לפני הנאום אמרה וונדי שרמן, תת מזכיר המדינה האמריקני והאחראית על המו"מ בין ארה"ב לאירן, כי הממשל מוכן לדון בסיוע ביטחוני נוסף לישראל על רקע ההסכם עם אירן. היא אמרה את הדברים במהלך שימוע בסנאט בנושא הסכם הגרעין.

אתמול נשא דברים ראש הממשלה נתניהו בפני הקהילה היהודית בארצות הברית בנאום שהועבר בשידור ישיר ובו התבטא שוב נגד הסכם הגרעין. נתניהו הבהיר כי לא מדובר בעימות אישי מול אובמה, אלא בחילוקי דעות: "המחלוקת הזו במדיניות אף פעם לא הייתה מחלוקת אישית והיחסים שלנו חזקים מספיק כדי לשרוד מחלוקות רציניות".

עוד המשיך נתניהו והתייחס למערכת היחסים עם נשיא ארה"ב."האם אני מאמין שהנשיא אובמה חושב שזו הדרך הטובה יותר לטפל באיום הגרעין האירני? אני חושב שכן. האם הייתי מעדיף שהמחלוקת הזו לא תתקיים? כמובן". ראש הממשלה הדגיש כי הוא "לא מתנגד להסכם בגלל רצון למלחמה - אני מתנגד לעסקה כי אני רוצה למנוע מלחמה, וההסכם יביא מלחמה".