מהג'וב החלומי ל-30 שנות מאסר

ג'ונתן פולארד החל לעבוד במודיעין של הצי האמריקני בגיל 25 ובמסגרת עבודתו נחשף למידע מסווג שקשור בישראל. הוא העביר את המסמכים הסודיים למשרד הביטחון באמצעות אלוף משנה אביאם סלע, וה-FBI חשד בו לאחר שנמצאו במשרדו מסמכים שהיו מחוץ לתחום עבודתו. כך הגיע איש המודיעין הבכיר למאסר של 30 שנה

ג'ונתן פולארד, המרגל הישראלי שצפוי להשתחרר מהכלא בנובמבר, גדל בארה"ב במשפחה יהודית. בגיל 25 החל לעבוד במודיעין של הצי האמריקני, וכעבור שנתיים זכה לסיווג ביטחוני גבוה ועבד כמנתח חומרי גלם מודיעיניים. באותה שנה הוא נשא לאישה את אן הנדרסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת עבודתו נחשף פולארד למידע מסווג שהיה קשור בישראל, אשר הוסתר בידי גורמים אמריקנים בניגוד למזכר הבנות בין השתיים. הוא פנה לאלוף משנה אביאם סלע, ובמשך שנתיים העביר דרכו מאות אלפי מסמכים לידי מחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע של משרד הביטחון שבראשה עמד רפי איתן.

המידע שימש את ישראל בין השאר להיערכות מפני נשק להשמדה המונית של ארצות ערב ואף לפעולות התקפיות שהידועה שבהן היא הפצצת מפקדות אש"ף בתוניס במבצע "רגל עץ".

מסמכים חשודים

החשדות נגד פולארד התעוררו כשנמצאו במשרדו מסמכים שהיו מחוץ לתחום עבודתו. ה-FBI פתח בחקירה, וב-21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני FBI על ביתם של פולארד ואשתו. השניים נמלטו לשגרירות הישראלית בוושינגטון, בתקווה למצוא מקלט, אך כשהגיעו לשגרירות נסגרה הדלת בפניהם.

ישראל לקחה אחריות

פולארד נתפס והועמד לדין בפני בית המשפט האמריקני שגזר עליו מאסר עולם. אשתו דאז אן ריצתה ארבעה חודשי מאסר ובסיומם התגרשו השניים. פולארד חזר בתשובה, ומאוחר יותר התחתן עם אסתר.

בשל רגישות היחסים של ישראל עם ארה"ב, נמנעה ישראל מלהכיר בפולארד כסוכן מטעמה, אך במשך השנים, עם התגברות הלחץ הציבורי לשחרורו, השתנתה עמדה זו. פולארד קיבל אזרחות ישראלית והכרה רשמית בפעילותו על ידי ממשלת ישראל.

מאז נמשכו המגעים עם הממשל האמריקני לשחרורו של פולארד. משפחתו ומקורביו פעלו להגברת המגעים במאמץ להביא לשיחרורו בהקדם. אמש (שלישי) הודיעה ועדת השחרורים האמריקנית כי פולארד ישוחרר עם תום ריצוי 30 שנות מאסר ב-20 בנובמבר 2015.