הקרב על טורקיה: "זו הכרזת מלחמה"

לאחר הפיגועים והתקיפות נגד דאע"ש והמחתרת הכורדית, הכוננות בטורקיה הוגברה מחשש למתקפת טרור. "הפסקת האש עם הכורדים קרסה, לא נאפשר לטורקיה להפוך למדינה נטולת חוק", הצהיר הממשל הטורקי

כוננות שיא בטורקיה. ארכיון (רויטרס)

טורקיה תקפה את דאע"ש ואת המחתרת הכורדית - והמחאה גלשה לרחובות: טורקים רבים ממוצא כורדי הפגינו היום (שבת) במחאה על "הפעולה האלימה של השלטונות נגד אחינו" וקראו לנשיא ארדואן וראש הממשלה דאבוטאולו לחוס על אנשי המחתרת - בעוד המשטרה הגיבה בזרנוקי מים ובגז מדמיע. במקביל, בממשל הטורקי התחייבו להמשיך במתקפה נגד דאע"ש ונגד המחתרת והבהירו: "זה קרב על הבית". כוחות השיטור של טורקיה הגבירו את הכוננות מחשש לפיגועים נוספים מצד ארגון דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל תקף חיל האוויר הטורקי מספר מטרות של המחתרת הכורדית (PKK) בצפון עירק - לראשונה מאז הפסקת האש בין הצדדים ב-2013. בצמרת השלטון באנקרה הצהירו כי הכורדים הפרו את הפסקת האש, אך במחתרת האשימו דווקא את טורקיה וטענו כי "הפסקת האש לא בתוקף בגלל התוקפנות הטורקית".

ראש הממשלה הטורקי דאבוטאולו הדגיש: "אסור לאף אחד לפקפק בנחישות שלנו, לא נאפשר לטורקיה להפוך למדינה נטולת חוק". מלשכת ראש הממשלה באנקרה נמסר כי ההפצצות בצפון עירק כוונו נגד בונקרים, מחסנים, מתקני אחסון ו"מטרות לוגיסטיות" נוספות. האופוזיציה בטורקיה האשימה את השלטונות בניצול המשבר עם דאע"ש לפגיעה בכורדים, אך בכירים בממשל טענו מדובר בסוגייה ביטחונית ולא פוליטית.

הבוקר גם המשיכה טורקיה להרחיב את המערכה נגד דאע"ש: במהלך הלילה תקפו מטוסי קרב של טורקיה מספר יעדים בצפון סוריה, וחצו לשם כך את הגבול עם סוריה. אתמול תקפה טורקיה לראשונה מטרות של דאע"ש בסוריה, וגם הודיעה כי תאפשר לכוחות הקואליציה נגד דאע"ש לפעול משטחה.

מטוסים טורקים תקפו בסוריה ובעירק (רויטרס)

שגריר טורקיה לאו"ם שלח מכתב למועצת הביטחון של האו"ם ולמזכ"ל הארגון באן קי מון ובו הסביר את הרקע לפתיחת המערכה נגד דאע"ש. "הממשל בסוריה אינו מסוגל או רוצה להתמודד עם קבוצת המוסלמים הקיצוניים",כתב "ברור שסוריה אינה עושה דבר למנוע את האיום מקבוצת הטרוריסטים של דאע"ש, המסכנת את ביטחונה של טורקיה ושל לאומיה השונים".

"סוריה הפכה למקום מבטחים לפעילי דאע"ש ושטחה משמש את הארגון לאימונים, תכנונים אסטרטגיים, התארגנויות כספיות והוצאה לפועל של מתקפות טרור לאורך גבולות המדינה", הוסיף השגריר. "טורקיה החלה בפעולה צבאית הכרחית ומידתית נגד דאע"ש בסוריה, בתיאום עם הקואליציה הבינלאומית נגד הארגון, על מנת למגר את איום הטרור".

"נשלח כוחות קרקע אם יהיה צורך"

ביום שני האחרון נהרגו לפחות 32 טורקים ויותר מ-100 נפצעו בפיגוע התאבדות בעיירה סורוץ' הסמוכה לגבול עם סוריה. באנקרה מיהרו להטיל את האחריות לפיגוע הרצחני על דאע"ש. ביום חמישי נהרג חייל טורקי בחילופי אש עם אנשי דאע"ש סמוך לגבול עם סוריה.

בעקבות שורת התקריות כינס ראש הממשלה דאבוטאולו ביום חמישי האחרון ישיבה מיוחדת ובה הוחלט על החרפת המערכה נגד דאע"ש. "מדובר בתהליך שאינו מוגבל ליום אחד או לאזור אחד", אמר דאבוטאולו.

"התקרית הקטנה ביותר שתאיים על טורקיה תיענה בתגובה החריפה ביותר האפשרית", הוסיף. לדבריו, ארצו אף מוכנה לשלוח כוחות קרקע אל מעבר לגבול הסורי "אם יהיה בכך צורך". ביום שישי האחרון נעצרו בטורקיה מאות חשודים בתמיכה בדאע"ש.