11 בספטמבר – בתוך הבית הלבן

הארכיון הלאומי של ארה"ב פרסם לראשונה תמונות מתוך הבית הלבן ברגעים שאחרי מתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה. מהחרדה הנשקפת מפניו של הנשיא בוש ועד הייאוש במבטה של קונדוליסה רייס – הצצה נדירה לצמרת הממשל האמריקני 14 שנים אחרי

כמעט 14 שנים אחרי מתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה, מפרסם היום (שבת) לראשונה הארכיון הלאומי של ארצות הברית תמונות מתוך הבית הלבן בדקות ובשעות אחרי שאנשי אל קעידה חטפו ארבעה מטוסים וריסקו אותם בניו יורק, וושינגטון ופנסילבניה. התמונות מספקות הצצה נדירה לבלבול ולחרדה בקרב צמרת השלטון האמריקני אחרי המתקפה שגבתה את חייהם של 2,977 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא ארצות הברית דאז ג'ורג' בוש ביקר בזמן המתקפה בבית ספר יסודי בפלורידה. בתמונות ששודרו בזמנו בהרחבה בכלי תקשורת ברחבי העולם נראה בוש כשהוא מקבל את הידיעה הראשונה על הפיגועים. מי ששהה באותו הזמן בבית הלבן היה סגנו, דיק צ'ייני, שנראה באחת התמונות כשהוא מרים את רגליו על השולחן וצופה בשידור ישיר בטלוויזיה במתקפה על מגדלי התאומים.

(רויטרס)

מיד לאחר התקיפה הועבר צ'ייני למרכז המבצעים הנשיאותי לשעת חירום - בונקר ממוגן שממוקם מתחת לאגף המזרחי של הבית הלבן ושיכול, כך על פי דיווחים, לשרוד גם מתקפה גרעינית. אל צ'ייני מצטרפים באותו מעמד מזכיר המדינה קולין פאוול, היועצת לביטחון לאומי קונדוליסה רייס וראש ה-CIA ג'ורג' טנט.

בתמונות, שצולמו על ידי הצלם של צ'ייני, נראה הנשיא בוש לאחר שהוטס מפלורידה אל הבית הלבן. בוש נראה מתוח וטרוד בעודו מתדרך את בכירי הממשל. זמן קצר לאחר שהתמונות צולמו, נשא בוש נאום לאומה אמריקנית ששודר בשידור ישיר בכל העולם.

גם נשותיהן של הנשיא וסגן הנשיא, לורה ולין, שהו במרכז המבצעים באותו זמן והן מתועדות כשהן צופות במתרחש בייאוש. עוד באותו הערב הוטסו צ'ייני ואשתו לין ליעד סודי (שמאוחר יותר נחשף כקמפ דיוויד) ובימים שלאחר מכן הועברו מספר פעמים ליעדים שונים.

4 מטוסים, 2,977 הרוגים

ב-11 בספטמבר 2001, בשעה 08:46 בבוקר, רוסקה טיסה 11 של אמריקן איירליינס אל תוך המגדל הצפוני של מרכז הסחר העולמי במנהטן. בשעה 09:03 רוסקה טיסת 175 של יונייטד איירליינס אל המגדל הדרומי.

34 דקות לאחר מכן ריסקו חמישה טרוריסטים את טיסה 77 לתוך הפנטגון בוושינגטון. בשעה 10:03 התרסקה טיסה 93 של יונייטד איירליינס בשדה בפנסילבניה. מטרת החוטפים הייתה ככל הנראה לרסק את המטוס לתוך בניין הקפיטול או לתוך הבית הלבן בוושינגטון, אך מאבק של הנוסעים בחוטפים שיבש את תכניותיהם.

כשבוע לאחר מתקפת הטרור פנה שוב הנשיא בוש בנאום לאומה בפני שני בתי הקונגרס והכריז על מלחמת חורמה בטרור. ב-7 באוקטובר הפציצו לראשונה כוחות אמריקניים ובריטיים יעדים של טליבאן ואל קעידה באפגניסטן.