לראשונה: דיווח על מטוסים טורקים בשמי סוריה

לאחר שאישרה לארה"ב להשתמש בבסיסיה כדי לתקוף מטרות של ארגון דאע"ש, טורקיה מצטרפת לקואליציה נגד ארגון הטרור בשני גלי תקיפות ביממה האחרונה. על פי דיווחים בתקשורת הטורקית, מטוסי קרב טורקים אף נכנסו לשטחה האווירי של סוריה על מנת לתקוף. "הממשל בסוריה לא רוצה או יכול להילחם בדאע"ש", טוען שגריר טורקיה באו"ם

גל תקיפות שני בשטח סוריה. מטוס אף-16 (רויטרס)

פחות מיממה לאחר שתקפה לראשונה מטרות טרור של ארגון דאע"ש בסוריה, כלי תקשורת בטורקיה מדווחים הלילה (שישי) כי מטוסי אף-16 טורקים נכנסו למרחב האווירי הסורי בגל שני של תקיפות. הממשל בטורקיה טרם הגיב לדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום הודיעה לשכת ראש הממשלה באנקרה כי מטוסי קרב של צבא טורקיה תקפו מטרות של ארגון המדינה האסלאמית בשטח סוריה. על פי ההודעה, בגל התקיפה הראשון שנמשך 13 דקות בלבד, המטוסים לא חצו את הגבול בין המדינות.

במכתב ששלח שגריר טורקיה באו"ם, הסבירה טורקיה את הרקע לתקיפות משום שלטענתם "הממשל בסוריה אינו מסוגל או רוצה להתמודד עם קבוצת המוסלמים הקיצוניים". עוד נכתב במכתב שנשלח למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולמועצת הביטחון של האו"ם כי "ברור הדבר כי סוריה אינה עושה דבר למנוע את האיום מקבוצת הטרוריסטים של דאע"ש, המסכנת את ביטחונה של טורקיה ושל לאומיה השונים".

"סוריה הפכה למקום מבטחים לפעילי דאע"ש ושטחה משמש את הארגון לאימונים, תכנונים אסטרטגיים, התארגנויות כספיות והוצאה לפועל של מתקפות טרור לאורך גבולות המדינה", כתב השגריר. "טורקיה החלה בפעולה צבאית הכרחית ומידתית נגד דאע"ש בסוריה, בתיאום עם הקואליציה הבינלאומית נגד הארגון, על מנת למגר את איום הטרור".

אמש דווח כי כצעד ראשון בהצטרפותה לקואליציה נגד דאע"ש, אישרה טורקיה לחיל האוויר האמריקני להשתמש בבסיסיה על מנת לצאת לתקיפות בסוריה ועירק נגד מוקדים של ארגון הטרור. האישור הגיע לאחר שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שוחח בטלפון עם הנשיא האמריקני ברק אובמה.