דיווחים בארה"ב: "נערכים לשחרור פולארד בקרוב"

אסיר תמורת גרעין? גורמים אמריקניים דיווחו כי משרד המשפטים כבר נערך לשחרר את המרגל היהודי - אולי אפילו בשבועות הקרובים: "סיכויו לחופש מעולם לא היה גדול יותר". בארה"ב מקווים כי ההחלטה תוביל להפשרה ביחסים בין המדינות

ההחלטה שתמתיק את הסכם הגרעין? אחרי 30 שנה בכלא האמריקני, ייתכן כי המרגל היהודי ג'ונתן פולארד ייצא לחופשי בקרוב. ה"וול סטריט ג'ורנל" האמריקני מדווח הערב (שישי) כי פולארד ישתחרר והממשל אף נערך לכך - מתוך תקווה כי הדבר יוביל להפשרה ביחסים בין ישראל וארצות הברית על רקע הסכם הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, בכירים בממשל אובמה לוחצים לשחרורו בשבועות הקרובים, אם כי ייתכן שהשחרור יתבצע לבסוף רק בחודש נובמבר. גורמים אחרים הכחישו קשר בין השחרור המתקרב לבין ההסכם עם אירן והסבירו כי מדובר בהחלטה פנימית של ועדת השחרורים.

גורם נוסף העריך כי "סיכוייו של פולארד לחופש יותר טובים עכשיו משהיו אי פעם - הוא יהיה אדם חופשי עד סוף השנה" - וזאת למרות ההתנגדות הרבה של קהילת המודיעין ובראשה ה-CIA להקלה בעונשו. כאשר נשאלו בדוברות הבית הלבן על המידע הדרמטי, הפנו את השואלים למשרד המשפטים האמריקני - שסירב להתייחס לדיווח. בשנה שעברה הצהיר אובמה כי "אין לו כוונה" לפעול לשחרורו של פולארד.

הפגנה לשחרור פולארד, ארכיון (רויטרס)

יש לציין כי מאסרו של פולארד צפוי להסתיים בין כה וכה ב-21 בנובמבר, עם הגשת בקשתו לקיצור תקופת עונשו לוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר האמריקני. שחרורו של פולארד בן ה-60 בנובמבר צפוי כבר מזה זמן רב, לכן אין חידוש משמעותי בהחלטת משרד המשפטים.

בחודש נובמבר האחרון דחתה ועדת השחרורים של משרד המשפטים האמריקני את בקשתו של המרגל היהודי להשתחרר מהכלא בתנאים מגבילים - 29 שנים לאחר שהחל לרצות את מאסרו.

ביולי אשתקד התקיים שימוע ובו התברר כי פולארד אכן עומד בקריטריונים לשחרור מבחינת משך הזמן הארוך שריצה בכלא ובשל התנהגותו כאסיר למופת, אולם הממשל החליט להתנגד בחריפות לשחרור ומנע אותו בטענה כי שחרורו כעת "יהווה זלזול בחומרת העבירה ויקדם חוסר כבוד כלפי החוק".

לא הוכנס לשגרירות: כך נעצר פולארד

במסגרת עבודתו במודיעין של הצי האמריקני נחשף פולארד למידע מסווג שהיה קשור לישראל. פולארד גילה כי המידע הוסתר בידי גורמים אמריקנים, למרות שבין ישראל לארה"ב קיים מסמך הבנות בנוגע למידע מודיעיני. פולארד פנה לאל"ם אביאם סלע, ובמשך שנתיים העביר דרכו מאות אלפי מסמכים לידי מחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון, שבראשה עמד רפי איתן.

המידע שהעביר פולארד שימש את ישראל במהלך השנים להיערכות מפני נשק להשמדה המונית של ארצות ערב, ואף סייע לפעילות התקפית - בהן הפצצת מפקדות אש"ף בתוניס במבצע "רגל עץ" באוקטובר 1985. במקביל, החלו מעסיקיו של פולארד לחשוד במעשיו, לאחר שנמצאו במשרדו מסמכים שהיו מחוץ לתחום עבודתו.

ה-FBI פתח בחקירה, וב-21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני FBI על ביתם של ג'ונתן ואן פולארד. השניים נמלטו לשגרירות הישראלית בוושינגטון, בתקווה למצוא מקלט, אך נמנעה כניסתם לשגרירות. המפעיל אביאם סלע הורשה להיכנס לשגרירות וכך נמלט מרשויות המשפט האמריקניות.

פולארד הועמד לדין בפני בית משפט אמריקאי שהרשיע אותו בריגול עבור מדינה ידידותית וגזר עליו מאסר עולם, למרות שישראל החזירה את המסמכים ואף סייעה בגיבוש עסקת טיעון - שנדחתה על ידי בית המשפט. גם אשתו אן הורשעה וריצתה כחמש שנות מאסר, בסיומם התגרשו. במהלך שנותיו הרבות בכלא חזר פולארד בתשובה, ומאוחר יותר התחתן עם אסתר, שפעלה במשך עשורים רבים לשחרורו.

קיבל אזרחות ישראלית ב-1996

בשל רגישות היחסים של ישראל עם ארה"ב, נמנעה ישראל במשך כעשור מהכרה בפולארד כסוכן מטעמה. אך במשך השנים הפגינו רבים, בהם גם חברי כנסת ושרים, ועם התגברות הלחץ הציבורי השתנתה העמדה הישראלית: פולארד קיבל אזרחות ישראלית ב-1996 ולאחר מכן ממשלת ישראל הכירה רשמית בפעולתו עבורה.

במשך עשורים רבים נמשכו המגעים עם הממשל האמריקני לשחרורו, ומנהיגים רבים - בהם נתניהו ופרס - ביקשו באופן רשמי מנשיאי ארה"ב לחנון את פולארד. בשנת 2014 דווח כי פולארד עשוי להשתחרר במסגרת הסכם ביניים בין ישראל לרשות הפלסטינית ובשל מצבו הרפואי, אך היוזמה לא יצאה אל הפועל.