מטוס התרסק בדרום צרפת; אין ניצולים

150 נוסעים ואנשי צוות נספו בהתרסקות טיסה 4U9525 של חברת הלואו-קוסט של לופטהאנזה "ג'רמן ווינגס", שהמריאה מברצלונה לדיסלדורף ונעלמה באזור האלפים הצרפתיים. הטייס שידר אות מצוקה: "מצב חירום, מצב חירום". לופטהאנזה: "זהו יום שחור"

שידור ישיר (רויטרס)

אסון תעופה בדרום צרפת: מטוס נוסעים מסוג AirBus 320 של "ג'רמן ווינגס", חברת בת של לופטהאנזה הגרמנית, התרסק סמוך לשעה 12:00 (שעון ישראל, שלישי) ליד העיירה דינייה-לה-באן שבדרום האלפים הצרפתיים. שר התחבורה הצרפתי אישר כי אין ניצולים באירוע הקשה. על פי נתוני מעקב הטיסה, נראה כי המטוס הגיע לגובה שיוט של 38 אלף רגל ומשעה 11:31 החל לאבד גובה באופן משמעותי תוך דקות ספורות ל-24,100 רגל - עד שנעלם מהמכ"ם. יחד עם זאת, ב-11:47 שידר הטייס אות מצוקה שבו קרא: "מצב חירום, מצב חירום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טיסה 4U9525 המריאה ב-10:00 מברצלונה לכיוון דיסלדורף שבגרמניה כשעל סיפון המטוס 144 נוסעים ו-6 אנשי צוות, 45 מהם אזרחי ספרד והשאר אזרחי גרמניה וטורקיה. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית נמצאו שברים של המטוס במקום ההתרסקות. שר הפנים הצרפתי ברנרד קזנוב, שהגיע לזירה, אמר לרשת BFMTV כי "הרשויות נערכות למבצע חילוץ ארוך ומורכב".

ארכיון (sky news)

מסלול הטיסה וההתרסקות (flightradar24)

לופטהאנזה מסרה בתגובה ראשונית לאירוע כי "זהו יום שחור לחברה. אנו עדיין לא יודעים מה קרה לטיסה". במשרד החוץ בודקים האם היו ישראלים על כלי הטיס, אך ההערכה היא כי ההשערה תישלל. נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר זמן קצר לאחר האירוע כי "ככל הנראה אין ניצולים בהתרסקות. זו טרגדיה". קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה עם הולנד והביעה זעזוע מהאסון. 

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר זמן קצר לאחר האירוע: "בהתחשב בנסיבות, אנו חוששים כי כל הנוסעים ואנשי הצוות נספו". "ג'רמן ווינגס" פרסמה הודעה בחשבון הטוויטר שלה בזו הלשון: "ברגע שיהיה בידינו מידע מאומת - ניידע את כלי התקשורת באופן מיידי". זמן קצר לאחר האירוע קרס אתר האינטרנט של החברה.

איבד גובה תוך דקות (flightaware.com)

זירת האירוע

מודאגים בנמה"ת בדיסלדורף (sky)

המטוס שהתרסק הוא אחד מדגמי המטוסים הנפוצים והאמינים בעולם. במהלך השנים נבנו יותר מ-6,000 מטוסי A320 על דגמיו השונים והם משרתים עשרות חברות תעופה ברחבי העולם. עם זאת, למטוס אירעו מספר תאונות בודדות, במיוחד בשנים הראשונות להפעלתו. המטוס של חברת אייר-אסיה שהתרסק בדצמבר האחרון באינדונזיה היה גם הוא מאותו דגם.

אלכס מצ'רס, מומחה לבטיחות תעופה, אמר לרשת Sky הבריטית כי "מטוס ה-A320 משמש כמעט כל חברת תעופה שטסה למרחקים קצרים". לדבריו, מדובר במטוס מודרני בעל הטכנולוגיה העדכנית ביותר.

חברת התעופה שלה שייך המטוס, "ג'רמן ווינגס", היא חברת התעופה המוזלת של לופטהאנזה הגרמנית. מדובר בחברה שהוקמה לפני מספר שנים והיא מפעילה בין השאר קווים מנמל התעופה בן גוריון לברלין ולקלן.

בהכנת הידיעה השתתפו אלעד שמחיוף, עמית ולדמן, ניר דבורי, עמליה דואק ויונתן בייסקי.