הסנאט לקרי: "האירנים רימו אותך"

יושב ראש ועדת החוץ בסנאט, הרפובליקני בוב קורקר, פנה למזכיר המדינה בפתח השימוע בוושינגטון: "הסדרת בעבור אירן מסלול נטול הפרעות בדרך לנשק גרעיני". קרי: "סידור מהאגדות שיכלול כניעה מוחלטת של האירנים? פנטזיה"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייצב אחר הצהריים (חמישי) לשימוע שנערך בוועדת החוץ של הסנאט בנושא הסכם הגרעין עם אירן. בפתח הדברים פנה אל קרי יושב ראש הוועדה, הסנאטור הרפובליקני בוב קורקר, ואמר לו: "אני חושש שהאירנים רימו אותך". בעוד כחודשיים יידרש הקונגרס האמריקני לאשר את ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שאני חושב שקרה בשיחות הגרעין זה שהסדרת בעבור אירן מסלול נטול הפרעות בדרך לנשק גרעיני", אמר קורקר לקרי. "הרשה לי להדגיש", ענה לו קרי, "האלטרנטיבה לעסקה שהשגנו עם אירן אינה 'עסקה טובה יותר', איזה סידור מהאגדות שיכלול כניעה מוחלטת של האירנים. זאת פנטזיה - חד וחלק".

הדיון בסנאט צפוי לארוך שבע שעות ובמהלכו ינסו מזכיר המדינה קרי, שר האנרגיה ארנסט מוניז ושר האוצר ג'ק לו להגן על העסקה. השלושה צפויים להיתקל בשאלות קשות - הן מצד הדמוקרטים והן מצד הרפובליקנים.

"נעשה הכל למנוע הסכם רע עם אירן". ביינר (רויטרס)

ב-17 בספטמבר יתבקש הקונגרס האמריקני לאשר או לדחות את ההסכם, שכבר זוכה לביקורת ולהתנגדות נרחבת מצד הרפובליקנים. "נטל ההוכחה תמיד מונח לפתחו של הממשל ולא הקונגרס", אמר בתחילת הדיון מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל. "עושה רושם שלממשל יש דרך ארוכה לפני שישכנע אותנו".

אתמול הבהיר יושב ראש בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני ג'ון ביינר, כי יפעל נגד "עסקה רעה" עם אירן. "חברי הקונגרס ישאלו שאלות הרבה יותר קשות הפעם כשייפגשו היום עם הצוות של הנשיא", אמר ביינר. "מכיוון שעסקה רעה מסכנת את ביטחון העם האמריקני, נעשה כל שביכולתנו כדי לעצור אותה".